Gubałówka

Adres:

Zakopane

Gubałówka jest jednym z najpopularniejszych szczytów w rejonie Zakopanego, a pewnie i jednym z najczęściej odwiedzanych w całym kraju. Konkurować z Gubałówką może jedynie Giewont oraz Kasprowy Wierch.

Przyciąga przede wszystkim ze względu na dwie rzeczy – wspaniałe widoki Tatr i Zakopanego oraz kolej linową, która prowadzi na szczyt. Kolej linowo-terenowa na Gubałówkę powstała w 1938 roku, jako druga tego typu w Polsce (po kolei na Górę Parkową w Krynicy Zdroju). Posiada nowoczesne wagony z przeszklonymi dachami, co ułatwia podziwianie widoków. Trasa kolejki to prawie 1300 metrów. Trasa jest jednotorowa, z mijanką w połowie zbocza, gdzie wymijają się pociągi podróżujące w przeciwnych kierunkach. W szczycie potrafią one przewieźć aż 2000 osób na godzinę. Przeciętny czas wjazdu i zjazdu to 3, 5 minuty. Dolna stacja znajduje się przy Krupówkach. Stąd na szczyt Gubałówki można się też dostać pieszo, a wejście nie powinno zająć dłużej niż godzina. Trasa jest doskonale oznakowana. Ze względu na dużą różnicę terenu na krótkiej odległości, wejście może być dla niektórych kłopotliwe. Gubałówka osiąga wysokość 1126 metrów nad poziomem morza i należy do pasma Gubałowskiego. Na zachodzie znajduje się Butorowy Wierch, wznoszący się na 1160 metrów, a po wschodzie pasma leży Ząb – najwyżej położona wieś w Polsce. Jest idealnym miejscem, by rozpocząć dalsze wędrówki piesze lub rowerowe wycieczki. Gubałówka, ze względu na swoje położenie i doskonałe połączenie z Krupówkami stała się jakby przedłużeniem tej ulicy. Na szczycie wzniesienia znajdziemy tu wszystko to, co na dole – gastronomię, atrakcje turystyczne oraz sklepy. Zimą działają tu snowpark oraz zjazdy na skuterach, nartach, wycieczki na rakietach śnieżnych i tory saneczkowe. Latem turyści korzystają tu ze ścianek wspinaczkowych, tras downhillowych i rowerowych szlaków i innych atrakcji. Tu znajdują się także dwa parki linowe, gdzie bawić możemy się na kilku trasach o zróżnicowanym poziomie trudności. Dodatkowo możemy zjechać po stoku w kuli Zorba albo skoczyć z 14-metrowej wieży. Dużą popularnością cieszy się także kolejka grawitacyjna, która rozpędza się do 25 kilometrów na godzinę, a długość trasy wynosi 750 metrów. Dla turystów przygotowano na Gubałówce tyle atrakcji, że można tu spędzić cały dzień i nie korzystać dwa razy z tych samych miejsc. Można tu wypoczywać aktywnie, a można po prostu usiąść przed restauracją lub pubem, gdzie podziwiać można wspaniałą panoramę Tatr. Na Gubałówce znajdziemy także kaplicę pod wezwaniem Matki Bożej Nieustającej Pomocy, która powstała jako dziękczynienie za przetrwanie II wojny światowej.

Odwiedziłeś oceń:
(1 głos)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 3669