Skansen Pastewnik

Adres:

Łańcucka 2, 37-200 Przeworsk

Skansen Pastewnik jest jedynym,,żywym” skansenem w Polsce, który chroni zabytkowe budownictwa drewniane, a także gastronomiczno- hotelarskie.

Charakteryzuje się możliwością spędzenia czasu w oryginalnych, zabytkowych domkach wiejskich. Zadbano o każdy szczegół: małe okna, drewniane gonty, rynny w domkach z bali, otoczone starymi drzewami, drewniane płoty z charakterystycznymi roślinami (malwy, słoneczniki). W skansenie mamy Dom Urbanów, Zajazd, Dom Maślarza, Dom Sowińskiego, Dom Gacki, Dworek z Krzeczowic. Zaprojektował i pomagał w budowie inż. Stanisław Żuk. Rozpoczęto w 1976 roku i prace nad obiektami trwają do dziś. Do budowy wykorzystano piękny teren nad rzeką Mleczką, na której odbywały się festyny i pikniki. Dom Urbanów jest małym budynek, w którym obecnie znajduje się recepcja. Reprezentuje styl najuboższych mieszczan zamieszkujących tutejsze ziemie. W wewnątrz zobaczymy małą sień i izbę z chlebem piecowym i kuchnią. Natomiast zajazd powstał z dwóch budynków rodziny Krzanów i domu kowala. W części wschodniej znajdują się pokoje hotelowe, w zachodniej karczma. Wnętrze zostało ozdobione pamiątkami regionalnymi, gdzie uwagę warto zwrócić na belkę stropową, oraz piec kowalski. Kolejnym budynkiem jest Dom Maślarza, gdzie właściciele zajmowali się skupowaniem masła od rolników. Dodawali smak, aromat, kolor, następnie w specjalnych beczkach wysyłali do Wiednia. Obecnie wykorzystywany do organizowania przyjęć, spotkań. Dom Sowińskiego był kuźnia przez pokolenia. Obecnie znajdują się trzy pokoje hotelowe oraz świetlica, w której można zorganizować imprezy, przyjęcia. Dom Gacki pełnił funkcję budynku oświaty i kultury młodzieży wsi Gać. Obecnie znajduje się tutaj 7 pokoi hotelowych. Ostatnim budynek jest Dworek Krzeszowic jest ozdobą skansenu, po niewielkich remontach. Znajduje się tam 9 pokoi hotelowych, z których warto skorzystać.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1719