Zespół Pałacowo-Parkowy w Przeworsku

Wstęp:

Płatny

Adres:

Park 2,37-210 Przeworsk

Telefon:

792 777 611

e-mail:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Pałac Lubomirskich znajduje się w gminie Przeworsk, w województwie podkarpackim, nieopodal Rzeszowa.

Wzniesiony został w około 1800 roku na starych fundamentach dworu z IX i X wieku, dzięki księżnej Izabeli z Czartoryskich Lubomirskich. Pałacem zajmował się bratanek Henryk Lubomirski. Obecnie jest to muzeum otwarte dla turystów, w którym można zobaczyć zachowane do dziś wyposażenie wnętrza i wykonany wystrój. Pałac Lubomirskich został wzniesiony w stylu klasycyzmu angielskiego. W XIX wieku Pałac Lubomirskich był siedzibą życia towarzyskiego i kulturalnego okolicznej arystokracji i ziemiaństwa. Budynek charakteryzuje się ubogą, prostą dekoracją, jednak pałac został urozmaicony filarami, które podtrzymują taras, gdzie w podcieniu urządzono wystawę rzeźby. W Pałacu można zobaczyć piękne kominki, a także sztukaterie Baumana. Zachwyt budzi także kolekcja sztuki, a także księgozbiór Henryka Lubomirskiego. Dużym zainteresowaniem cieszą się meble sprowadzone na zamówienie z wiedeńskiego pałacu. Uwagę warto również zwrócić na park pałacowy, który został zaprojektowany przez Teresę i Henryka Lubomirskich. Powstał na miejscu dawnego ogrodu, należącego do dworu, z cechami angielskiego klasycyzmu. Wykorzystany został naturalny kształt terenu, a także zakola rzeki, które dodają romantyzmu miejscowi. Sprowadzone zostały drzewa m. in.: tulipanowiec, czy platany. Dużym zainteresowaniem cieszy się aleja grabów. Ciekawego charakteru dodały wybudowane niewielkie budynki takie jak: oficyny gościnne i kuchenne, dom burgrabiego, czy dom ogrodnika. W 1827 roku zostały przebudowana i ozdobiona neorenesansową sztukaterią w elewacji frontowej. W budynkach został wykorzystany system ogrzewania Meisnera, czyli nawiew ogrzanym powietrzem przez otwory w podłożu. Zobaczyć możemy to w pałacu, pomimo że zostały wstawione kaloryfery.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1667