Zespół dworsko – parkowy Stajne-Polesie

Adres:

Rejowiec Fabryczny

Zespół dworsko- parkowy Stajne- Polesie znajduje się w gminie Rejowiec Fabryczny w województwie lubelskim.

Został wpisany do rejestru zabytków 1981 i 1995 roku. Pierwotne założenie dworsko- ogrodowe powstało w XVI wieku i składało się z drewnianego dworu i większego ogrodu w dobrach Stajne. Jednak większość dorobku została zniszczona podczas okupacji. Dwór z czasem został rozbudowany w stylu klasycystycznym (1890- 1900), dzięki czemu przetrwał do dziś wraz z przebudowanymi budynkami gospodarczymi: dawna rządcówka i stajnia z II poł. XIX wieku, czworaki, piwnica i ogrodzenie. Od 1988 roku w dworku znajduje się Miejski Ośrodek Kultury „Dworek”. Zespół dworsko- parkowy zajmuje około 3, 4 hektary powierzchni. W parku zachowało się wiele cennych, zabytkowych drzew, m. in.: pomnik dąb (o obwodzie 427 cm), świerkowa aleja, lipy. Jest to idealne miejsce, gdzie można odpocząć i podziwiać piękną przyrodę. Zespół posiada charakterystyczna kompozycję z przełomu XIX i XX wieku. Dojazd do dworku odbywa się aleją świerkową, gdzie kończy się przed gazonem, który otoczony jest półkoliście drzewami i krzewami. Boczne kwatery wypełnione są drzewami owocowymi, parkowymi. Po okresie okupacji nastał czas ciągłego odnawiania i rozbudowywania miasta. Uruchomiono dodatkowe przemysły, które pomogły w odbudowaniu zniszczeń. W tym czasie Folwarki pańskie, Stajne- Polesie i Stajne- Złote zostały podzielone między służbę dworską i najbiedniejszych chłopów. Dzięki wprowadzeniu tej reformie nastąpiła szybsza odbudowa budynków, powierzchni zniszczonych. Powstała także nowa kolonia licząca ponad 34 zagrody chłopskie. W tym czasie w dawnym dworze w Polesiu została założona szkoła zawodowa cementowni. Na terenie parku wybudowano nowoczesne przedszkole. Natomiast na terenie folwarku Złote pozostał ślad stawu młyńskiego.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1711