Studnia św. Barbary

Adres:

Św. Barbary, Ropczyce

Studnia Św. Barbary to największa atrakcja turystyczna w gminie Ropczyce. Miejsce to jest osławione kultem oraz licznymi pielgrzymkami.

Przez bardzo długie lata ta studnia była jedynym źródłem wody dla okolicznych mieszkańców. Byli to ludzie bardzo religijni, dlatego dostrzegli w tej studni właściwości uzdrowiskowe i nadprzyrodzone. Historia ta rozeszła się na odległe krańce świata, dlatego też ludzie bardzo chętnie odwiedzają to miejsce i chcą się na własnej skórze przekonać o tym, czy jest ono nadzwyczajne. Koło niej wzniesiono kościół imienia świętej Barbary, a jej imieniem nazwano później również studnię. Ludzie chroniąc ujście wody ogrodzili ją kamieniami, aby wody było cały czas pod dostatkiem. Z czasem jednak o źródełku zaczęto zapominać, gdyż do gry weszły wodociągi. Obok kościoła znajduje się mały cmentarzyk, na którym pochowano sporą liczbę okolicznej ludności. Ich groby można odwiedzić bez najmniejszych problemów. Źródło zostało jednak odpowiednio zrekonstruowane, kościół też doczekał tego miana, dlatego też cieszy się on dużą estetyką i stylowością. Warto odwiedzić to miejsce i zobaczyć je na własne oczy, chociaż studnia w dzisiejszych czasach nie dostarcza już wody, a jest miejscem historycznym przypominającym ciekawą historię tej studni. Zabytek ten jest chętnie odwiedzany zwłaszcza przez starsze osoby, które cenią sobie tego typu miejsca, a jest ich na całym świecie bardzo dużo. Cały czas jest to miejsce licznych pielgrzymek, bo legenda o nim nie zaginęła i jest nadal żywa. Nie ma żadnego potwierdzenia na to, iż źródełko pełniło rolę uzdrowiskową, ale należy przyznać, że miało ono w sobie coś szczególnego, dlatego też otoczono je taką opieką i dbano o nie na co dzień. Będąc na wakacjach lub urlopie w gminie Ropczyce obowiązkiem każdego turysty jest udanie się do tego miejsca.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 2696