Synagoga Staromiejska w Rzeszowie

Adres:

Bożnicza 4, Rzeszów

Synagoga Staromiejska w Rzeszowie jest jednym z najstarszych tego typu budowli na Podkarpaciu.

Jej historia jest sięga roku 1610 gdy została wybudowana. Jest to budynek, który wiele razy został zniszczony zarówno przez pożary, wojny jak i ludzi. Jest to zabytek, którego obecnym właścicielem jest Archiwum Państwowe oraz Ośrodek Badań Historii Żydowskiej. Całość zbudowana jest w stylu renesansowym w kształcie kwadratu. Synagoga Staromiejska w Rzeszowie zwana jest również Małą Synagogą. Jest to budynek, który jest bardzo dużą wartością zabytkową, którą warto zobaczyć na własne oczy. Całość jest murowana. Synagoga Staromiejska w Rzeszowie to miejsce które mimo wielu zniszczeń doskonale zachowało swoje pierwotne kształty. Wiadome jest, że na przestrzeni lat Synagoga ulegała wielu zniszczeniom i wiele razy była odbudowywana, jednak dzięki temu stała się ona właśnie tak ważna. Jest to bardzo ważne zabytek Rzeszowa, który powinien zobaczyć każdy. Można tu nacieszyć oczy renesansowymi sklepieniami, ale również można się skupić na historii tego miejsca. Synagoga została kilka razy spalona jak i też bardzo zdewastowana przez żołnierzy niemieckich podczas II Wojny Światowej. Nie oszczędzi jej również zwykli ludzie, którzy w zimę przez niezabezpieczone okna włamali się do środka i doprowadzili do obwisłego dachu. Jednak za każdym razem obiekt był całkowicie odbudowywany i do dziś można go podziwiać jak i zwiedzać. Synagoga Staromiejska w Rzeszowie jest miejscem często odwiedzanym zarówno przez turystów jak i mieszkańców. Jest to doskonałe miejsce na plenerową lekcję historii na którą decyduje się wiele szkół w Rzeszowie. Można tam poznać kulturę żydowską, styl renesansowy jak i wytrwałość ludzi w utrzymaniu całego obiektu mimo wielu zniszczeń i problemów narastających na przełomie wielu lat.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1580