Teatr im. Wandy Siemaszkowej i Szajna Galeria

Adres:

Sokoła 7-9, 35-010 Rzeszów

Telefon:

17 853 20 01

e-mail:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Teatr im. Wandy Siemaszkowej i Szajna Galeria w Rzeszowie jest jednym z najważniejszych miejsc w mieście. Jest to budowla wybudowana na przełomie 1890 – 1900 roku w stylu neorenesansowym.

Teatr im. Wandy Siemaszkowej i Szajna Galeria był jednym z najważniejszych miejsc kulturalnych w regionie zaraz po Wyzwoleniu Rzeszowszczyzny. Teatr im. Wandy Siemaszkowej i Szajna Galeria był pierwszym zawodowym teatrem, który zlokalizowany był w dwóch budynkach. Teatr doskonale pamięta czasy przedwojenne, gdy na swojej scenie gościł zawodowe teatry z Krakowa czy też nawet z Lwowa. Dziś nadal trwa działalność Teatru. Wystawia on spektakle zarówno na swojej scenie jak i na scenach światowych. Dodatkowo odbywają się w nim co roku trzy Festiwale pod nazwami: Rzeszowskie Spotkania Teatralne, Rzeszowskie Spotkania Karnawałowe oraz Rzeszowskie Spotkania Plenerowe. Teatr im. Wandy Siemaszkowej i Szajna Galeria w Rzeszowie jest zabytkiem zarówno kultury jak i historii terenu. Jest to również bardzo duży zabytek architektoniczny. Można go zwiedzić w każdej chwili ponieważ jest to obiekt otwarty. Podczas pobytu w Teatrze można oddać się chwili i zobaczyć wystawiony spektakl ale również można obejrzeć Galerię Szajny. Teatr im. Wandy Siemaszkowej i Szajna Galeria jest miejscem charakterystycznym i już stojąc przed nim można zauważyć wiele elementów architektury neorenesansu. Bardzo ważne jest to, że obiekt cały czas jest poddawany modernizacji. Największą przeprowadzono w 1935 roku gdy zmodernizowano całą scenę i widownię oraz założono w Teatrze centralne ogrzewanie. W latach 60 XX wieku została zniszczona cała elewacja Teatru po czym została ona całkowicie odrestaurowana. Jest to obiekt warty polecenia każdej osobie. Można zauważyć tu wiele szczegółów nie widocznych w innych tego typu budynkach.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 974