Park Piszczele

Adres:

Sandomierz

Przylegający bezpośrednio do wąwozu Piszczele park o tej samej nazwie został w ostatnich latach gruntownie zrewitalizowany, tworząc w Sandomierzu przestrzeń rekreacyjną, z wyznaczonymi ścieżkami biegowymi i rowerowymi, a także placami do zabawy i odpoczynku mieszkańców. 

Przez lata mocno zaniedbany teren, obecnie dzięki stworzeniu tutaj sieci ścieżek do uprawiania joggingu i turystyki rowerowej stał się impulsem do stworzenia sieci małej gastronomii oraz innych punktów przyciągających w ciepłe dni mieszkańców Sandomierza. Dodatkowo, ścieżki na terenie parku Piszczele wykorzystywane są w trakcie organizacji imprez sportowych: Sandomierskiego Weekendu Kwitnących Sadów, letniej i zimowej edycji zawodów triathlonowych, a także sandomierskiej edycji akcji Polska biega – Sandomierz biega, zachęcającej mieszkańców do aktywnego trybu życia. Na terenie parku Piszczele funkcjonują także takie obiekty, jak: kawiarenka prowadzona w Zielonym Centrum Kultury, park linowy i tor przeszkód dla osób szukających wrażeń dostarczających dodatkowej porcji adrenaliny, specjalnie przygotowany dla najmłodszych plac zabaw, aleja szachowa – wykonane z piaskowca figury do gry w szachy ważące ponad 300 kilogramów, będące repliką autentycznych szachów z XII wieku znajdujących się w sandomierskim Muzeum Okręgowym, którymi podobno grała sama królowa Jadwiga, szachownica do rozgrywek plenerowych, skate park, boisko do koszykówki, działający w okresie zimowym stok do jazdy na nartach, parkowe źródełko, przy którym wybudowano malowniczą altanę oraz plac spotkań Rawelin. To ostatnie miejsce znajduje się na skrzyżowaniu ścieżek pieszo-rowerowych prowadzących z parku Piszczele do Wisły i jest śladem bogatej historycznej przeszłości Sandomierza. Ustawiono tutaj bowiem armaty nawiązujące do okresu najazdu szwedzkiego, który w znacznym stopniu spustoszył to miasto.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1031