Wianki w Sandomierzu

Wydarzenie archiwalne
Sobota, 24 czerwiec 2017 17:00 WOLNY
Adres:

Bulwar im. Marszałka J. Piłsudskiego, Sandomierz

Wianki w Sandomierzu

Dzisiaj wieczór krótki, zapalmy sobótki

Serdecznie zapraszamy do Sandomierza na Wianki, które odbędą się w sobotę 24.06.2017 nad Wisłą na Bulwarze im. Marszałka J. Piłsudskiego.

Przygotowaliśmy dla Państwa liczne atrakcje!

W programie:

godz. 17.00 – 20.00/ zielony teren nad Wisłą przy ognisku

Herbarium słowiańskie – spotkanie z zielarką:  łąkowa kosmetyka, dawne uzdrawianie, czyli moc ziół i magia drzew w wierzeniach ludowych.
Przędły, tkały i śpiewały – pokaz prostych technik tkackich, szycie wraz z dziećmi woreczków na zioła z ogródka zielarki, wspólne śpiewy przy ognisku.
Wianki wiły rusałki – profesjonalny pokaz i warsztaty wicia wianków na różne okazje z wykorzystaniem żywych kwiatów i ziół.

godz. 17.00 – 19.00/ Wisła

Wianki nad Wisłą w asyście Sandomierskiej Floty Tradycyjnej.

Scena:

godz. 17.00 - występ Szkolnego Zespołu Tańca Ludowego Sędomir oraz zespołu śpiewaczego Przelaski z Zajeziorza
17.45 - konkurs na najpiękniejszy wianek i rejs statkiem po Wiśle
18.05 - występ Zespołu Pieśni i Tańca Ziemia Sandomierska i zespołu Siarkopolanie
18.40 - finał konkursu na najciekawszą legendę o Sandomierzu
19.30 – projekt muzyczny BAiKA w wykonaniu Katarzyny Sondej i Piotra Banacha
20.45 - koncert Kapeli Hanki Wójciak
22.00 - pokaz fire show w wykonaniu Wolna grupa CERBERUS

Gorąco zapraszamy nad Wisłę!!!

Organizatorzy: Urząd Miejski, Sandomierskie Centrum Kultury, Fundacja Kultury Ziemi Sandomierskiej
Wsparcie: Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Sandomierzu

***

WARSZTATY WICIA WIANKÓW

Warsztaty wicia wianków na różne okazje z wykorzystaniem żywych kwiatów i ziół przeprowadzi pani Aneta Kroker. Scrapbooking oraz florystyka to jej największe pasje. Pani Aneta prowadzi bloga: www.mojeprosterzeczy.blogspot.com, gdzie można zobaczyć niektóre z jej prac. Jest samoukiem, który dąży do perfekcji. Chętnie bierze udział w różnych szkoleniach. W tym roku uczestniczyła w dwóch warsztatach florystycznych prowadzonych przez Mistrza Polski Florystów - Tomasza Maxa Kuczyńskiego. Pod czujnym okiem mistrza powstawały m.in. przepiękne wianki na różne okazje. Chętnie dzieli się z innymi swoją pasją, wiedzą i doświadczeniem.

SZKOLNY ZESPÓŁ TAŃCA LUDOWEGO „SĘDOMIR"

Zespół powstał w 2008 r. Członkami zespołu są uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 im. Armii Krajowej w Sandomierzu, Gimnazjum nr 2 im. 2 Pułku Piechoty w Sandomierzu oraz innych sandomierskich szkół. Na chwilę obecną zespół zrzesza ponad 30 tancerzy doskonalących swoje umiejętności zarówno taneczne jak i wokalne w dwóch grupach szkoleniowych.

Program artystyczny dostosowany jest do wieku i możliwości wykonawczych tancerzy. Młodzi artyści prezentują swoje umiejętności w Polonezie, Krakowiaku (grupa I i II), Suicie tańców lubelskich. Suicie tańców śląskich, Suicie tańców żywieckich, Kujawiaku z oberkiem, Polce warszawskiej oraz Polce.

PRZELASKI

To zespół śpiewaczy złożony z grupy pań z Zajeziorza, które kształtują swoje umiejętności wokalne pod kierunkiem instruktorki – Anny Przybysz w świetlicy wiejskiej w OSP w Zajeziorzu, w ramach zajęć Gminnego Ośrodka Kultury w Samborcu.

Panie wspólnie śpiewają, śmieją się, malują, organizują cudowne, smaczne i zdrowe sąsiedzkie imprezy okolicznościowe, przygotowują także ozdoby na różne święta, wspominają piękne wiejskie czasy i kształtują nowe.

Przelaski wystąpiły po raz pierwszy na Święcie Kwitnącej Jabłoni w Samborcu przed grupą Bayer Full w 2016!!!! Śpiewały także na Cecyladzie w Koprzywnicy, na przeglądzie Kolęd w Skarżysku. Kilkakrotnie inspirowały gości Zamku Królewskiego w Sandomierzu do wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych czy kolęd. Panie same przygotowały sobie stroje, wianki i korale, które nawiązują do tradycji, ale mają też współczesny, praktyczny  wydźwięk.

ZESPÓŁ PIEŚNI I TAŃCA ZIEMIA SANDOMIERSKA

Zespół złożony z 50 uczniów istniejący od 1999 r, przygotowujący własne koncepcje sceniczne, wcielający w barwne widowiska bogatą i oryginalną oprawę kostiumową oraz profesjonalne układy choreograficzne. Program w ich wykonaniu obejmuje zarówno polskie tańce narodowe, jak i suity tańców regionalnych. Uczniowie występują w Polsce oraz na Ukrainie, Słowacji, w Czechach i we Włoszech. Są laureatami wielu nagród polskich i zagranicznych. Instruktorem i choreografem jest pan Dariusz Bukowski.

SIARKOLOLANIE

Zespół reaktywował się niedawno po kilkunastu latach nieobecności na scenie. Lata świetności grupy, to lata 80 i początek lat 90 – tych. Obecnie zespół składa się z 7 par, które z ciągu roku dają kilkanaście występów na terenie województw: świętokrzyskiego i podkarpackiego. Choreografem zespołu jest pan Dariusz Bukowski.

BAiKA – PIOTR BANACH I KATARZYNA SONDEJ

BAiKA to duet, który tworzą: Piotr Banach (założyciel i lider takich zespołów jak Hey, czy Indios Bravos)i Katarzyna Sondej (występująca pod artystycznym pseudonimem - Kafi). Ona śpiewa, obsługuje instrumenty klawiszowe i kazoo. On gra na gitarze, instrumentach perkusyjnych i pisze teksty. Komponują i aranżują wspólnie. Nie grają punk rocka, ale działają zgodnie z punkową ideą - D.I.Y. (do it yourself) , czyli zrób to sam. Sami więc produkują swoje nagrania i sami tworzą do nich video clipy. Wszystko to w domowych warunkach bez oglądania się na obowiązujące trendy i show biznesowe wymagania.

KAPELA HANKI WÓJCIAK

Zespół powstał w Krakowie, gra muzykę z pogranicza world music/folku/piosenki autorskiej. W ich twórczości słychać echa muzyki orientalnej i celtyckiej, polskie motywy ludowe, połamane rytmy, wokalną improwizację w rejestrze gwizdkowym. Prostota i powtarzalność motywów przeplata się tutaj z improwizacją, spokój z dzikością, radość ze smutkiem. To muzyka w swym założeniu bliska ziemi, ludyczna, taneczna i transowa zarazem.

Teksty Hanki Wójciak opisują współczesny świat, ale zawarte w nich archaizmy, słowa zaczerpnięte z góralskiej gwary przydają piosenkom baśniowości i ludowości. Zespół ma na swoim koncie płytę "Znachorka", która ukazała się nakładem Radia Kraków w 2014 roku.

Teatr Ognia - Wolna grupa CERBERUS

Grupa istnieje od 2010 roku. Od początku działalności założyciele grupy skupili się na tworzeniu niezapomnianego show, łącząc ciało i umysł, doświadczenie i talent, muzykę oraz taniec. Gestem i ruchem zapraszają widza do udziału w niezwykłej historii pełnej ciekawych choreografii, niesamowitych, ognistych, rozet i wielu zaskakujących efektów specjalnych. Wszystko to w połączeniu z dźwiękiem i ruchem, okraszone jest nutką mistycyzmu, kropelką magii i oddechem wspaniałego, spektakularnego SHOW, które wciąga od początku do końca.

BĘDĘ TAM:
Przeczytano: 781