Niebieski szlak turystyczny w Sanoku

Adres:

Sanok

Niebieski górski szlak turystyczny rozpoczynający się w Sanoku, ma około 40 kilometrów długości i kończy się w Chryszczatej.

Czas potrzebny do jego przejścia to około 10 godzin w warunkach letnich i przy dobrej pogodzie. Jest to szlak, na którym każdy znajdzie coś dla siebie – zachwyceni będą zarówno miłośnicy przyrody, jak i osoby chcące pozwiedzać zabytki. Niebieski szlak – jak większość sanockich szlaków - rozpoczyna się na stacji PKP Sanok Główny. Następnie kierując się ulicami Sanoka na południowy wschód wychodzimy z miasta i zaczynamy wspinaczkę po łagodnych wzniesieniach. Mijając pola uprawne, lasy i łąki przechodzimy przez wieś Stróże Wielkie. Po wyjściu z miejscowości, znowu czeka nas trasa przez kilka niewielkich wzniesień, którymi dochodzimy do osady o nazwie Poraż, a następnie niewielkiej wioseczki Morochów, gdzie możemy trochę odpocząć od wspinaczek, zwiedzając przy okazji znajdującą się tam cerkiew z XIX wieku. Następnie wędrując przez wsie Brzozowiec oraz Średnie-Wielkie, dochodzimy do szczytu Suliła (759 m n. p.m.), następnie schodzimy do przełęczy, z której podchodzimy na kolejny szczyt góry Dział (830 m n. p.m.). Stamtąd udajemy się w kierunku ostatniego szczytu na tej trasie, czyli szczytu Chryszczata, (997 m n. p.m.). W ten oto sposób docieramy już do końca niebieskiego szlaku. Idąc niebieskim szlakiem warto zwrócić uwagę na kilka atrakcji turystycznych, jakie spotkamy na swej drodze. Na trasie zlokalizowanych jest kilka punktów widokowych (Łazy Strózowskie, Czekajka, Pogary, Suliła), mijamy Ciśniańsko - Wetlinski Park Krajobrazowy, w Morochowie i Turzańsku można „zahaczyć” o drewniane cerkwie, a na stokach Chrzyszczatej zachowało się wiele pozostałości fortyfikacji z okresu obu wojen światowych oraz na - samym szczycie - znajduje się zabytkowy słup geodezyjny.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 958