Czarny szlak turystyczny w Skarżysku-Kamiennej

Adres:

Skarżysko-Kamienna

Prowadzi od przystanku kolejowego Skarżysko Zachodnie, ul. Sportową na Rejów obok Muzeum im. Orła Białego, dalej gruntową drogą leśną wzdłuż zalewu do Suchedniowa, Stokowca i Wierzbki, stąd drogą leśną do Dobrej Dróży i wzdłuż zalewu lasem do Mostek. Ma długość około 25 kilometrów.

W muzeum imienia "Orła Białego" poza ekspozycją w budynku muzealnym obejmuje prawie 2 ha ekspozycji plenerowej, na której wystawiony jest głównie sprzęt wojskowy. Jest to jedna z największych kolekcji militariów w Polsce, zawierająca unikatowe eksponaty. Poza ekspozycją stałą, prezentowane są także wystawy okresowe, głównie związane z regionem. Muzeum mieści się w zabudowaniach byłej huty „Rejów”. Muzeum wypełniając założenia statutowe organizuje również wystawy czasowe m. in. "Fenomeny Nauki", "Świat Toruńskiego Piernika". Zbiornik Suchedniowski znajduje się w centrum miasta sąsiadując z parkiem miejskim. Charakterystyczną cechą tego zbiornika jest wyspa położona na środku zbiornika stanowiąca rezerwat ptactwa wodnego i chronionych gatunków zwierząt. Przy zalewie działa Ośrodek Sportu i Rekreacji (OSiR), gdzie jest do dyspozycji baza noclegowa, kąpielisko z kilkunastometrową plażą, kort tenisowy, boisko do gry w siatkę plażową oraz wiele innych atrakcji. Zalew jest łowny z każdego miejsca, a wędkarze nie narzekają na efekty. Zbiornik słynie z dużych okazów karpi, amurów, sandaczy. Jest również dużo leszcza, lecz w większości skąpych rozmiarów, ale trafiają się i okazy w granicach 60 cm. Złowimy tu również obie odmiany karasia, płocie, wzdręgi, jazie, liny, okonie i sandacze. Więcej szczegółów na temat zbiornika można znaleźć w Kronice Koła.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1192