Szlak żółty turystyczny w Skarżysku-Kamiennej

Adres:

Skarżysko-Kamienna

Szlak żółty w gminie Skarżysko-Kamienna ma długość 27 km. Prowadzi on z Dworca Głównego PKP na północ, wielkim łukiem wokół zachodniej strony miasta do stacji PKP w Skarżysku Zachodnim.

Rozpoczyna się od punktu Skarżysko Zachodnie PKP, następnie po 2, 5 kilometrach wędrówki dochodzimy do Rejowa. W Rejowie warto zobaczyć Muzeum im. „Orła Białego”, gdzie część eksponatów pochodzi z II wojny światowej lub Bazylikę mniejszą pw. Matki Boskiej Ostrobramskiej - jest to jedyna w Polsce kopia wileńskiej Ostrej Bramy. Poza tym w Rejowie znajdują się dwa kościoły rzymskokatolickie i cmentarz, a także Kościół polskokatolicki oraz cmentarz żydowski. Warto zatrzymać się także przy zalewie w Rejowie. Kolejnym punktem szlaku, do który jest na 4, 4 kilometrze drogi jest szosa E77. Następnie na 8, 3 kilometrze znajdują się 3 ważne punkty trasy. Pierwszym jest Bór - jedno z osiedli. Szlak turystyczny żółty przebiega przez lasy okalające osiedle od strony zachodniej i południowej, a na jego trasie znajduje się zbiorowa mogiła Polaków rozstrzelanych przez Niemców podczas II wojny światowej. Drugą miejscowością jest Bugaj, a trzecią Zagórze. Po 8, 6 km trasy docieramy do PKP w Brzasku, a po 12 km do samego Brzasku. Na 19 km znajduje się cmentarz partyzancki. 22, 5 kilometr to miejscowość Pogorzałe - warto zobaczyć tamtejszy Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Piesza wycieczka kończy się tam gdzie ją zaczynaliśmy czyli na PKP w Skarżysko-Kamienna. Trasa jest długa i skomplikowana ze względu na stan techniczny niektórych dróg, dlatego warto dobrze ją zaplanować.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1506