Synagoga Chewra Thilim w Skawinie

Adres:

Ul. Kazimierza Wielkiego 12, 32-050 Skawina

Synagoga Chewra Thilim znajduje się w miejscowości Skawina na rogu ulic Babetty i Kazimierza Wielkiego. Synagoga to żydowski dom modlitwy.

W judaizmie jest to miejsce modlitw i zgromadzeń religijnych. Została zbudowana w 1894 roku z inicjatywy bractwa psalmowego Chewra Thilim (Bractwa Psalmistów Chewra Thilim wygłaszali psalmy przy łóżku chorego). Przylegał do niej też budynek chederu, mieszkanie rabina i mykwa. W jej wnętrzu modlili się kiedyś postępowi Żydzi, zwolennicy Haskali- ruchu żydowskiego oświecenia. W 1920 roku odprawiono w niej specjalne nabożeństwo za zwycięstwo Polski podczas wojny polsko- bolszewickiej, któremu przewodniczył rabin Szymon Alter Frenkel. Podczas II wojny światowej hitlerowcy zdewastowali synagogę. 29 sierpnia 1942 roku Niemcy wywieźli skawińskich Żydów do obozu zagłady w Bełżcu. Po zakończeniu wojny budynek służył jako łaźnia miejska, potem magazyn, a obecnie po gruntowej renowacji jako biura. Wnętrze synagogi pierwotnie było dwudzielne. Synagoga częściowo zachowała swój pierwotny wystrój zewnętrzny, m. in. wysokie, półokrągłe zakończone okna. Budynek jest obiektem, który stanowi wartość zabytkową. Została ona wpisana do krajowego rejestru zabytków nieruchomych.Powszechnie słowa odpowiadające pojęciu synagogi to bożnica lub bóżnica- czyli miejsce poświęcone Bogu, dom modlitwy, religijna szkoła żydowska. Synagoga nie jest tylko miejscem modlitw i nabożeństw, lecz także miejscem studiowania Tory i Talmudu. Synagogi w dawnej Polsce mieściły różne urzędy gminne: kancelarię, archiwum, pomieszczenia sądów, skarbiec, a nawet stołówkę i schronisko z noclegownią. W synagodze nie składa się ofiar, nie oddaje czci obrazom czy posągom. Synagoga jest przede wszystkim miejscem modlitwy, która odbywa się w niej z okazji szabatu lub innych świąt żydowskich.

Odwiedziłeś oceń:
(1 głos)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 2077