„Kiełbie we łbie” – nowa premiera w Teatrze „Okna” MDK Stalowa Wola

Wydarzenie archiwalne
Niedziela, 14 luty 2016 19:00 10 zł
Adres:

ul. 1-go Sierpnia 9

37-450 Stalowa Wola

Telefon:

15 842 09 50

„Kiełbie we łbie” – nowa premiera w Teatrze „Okna”

10 lutego 2016 / godz. 19.00
- premiera /wstęp za zaproszeniami/
14 lutego 2016 / godz. 19.00
scena kameralna

 

Pewne kierunki literatury i teatru z początku XX wieku wciąż nie dają się zmumifikować. Obok modernizmu nurtem awangardowym, który od lat budzi najwięcej zaciekawienia, jest dadaizm. Okazuje się, że to, co było z góry pomyślane i stworzone jako młode i zadziorne, wcale takie być nie przestaje. Aktorzy Teatru „Okna” proponują stalowowolskiej publiczności spotkanie z twórczością George Cipriana – rumuńskiego dadaistycznego poety oraz dramatopisarza – i „Kiełbie we Łbie” – dramatem, którego bohaterami są dadaiści. Sztuka jest niemal w całości kronikarskim opisem działalności, prowokacji, inscenizacji i wszelkiego rodzaju żartów o głębszym znaczeniu, organizowanych przez Dadaistów. Są tu elementy zaskoczenia, są świadome wystąpienia przeciwko ustalonemu porządkowi. Wygłupy i szaleństwa służą tu określonemu celowi.

Bohaterowie sztuki przeciwstawiają się stereotypowym opiniom, zależy im na zainicjowaniu nowych relacji międzyludzkich, bardziej szczerych, wolnych od uprzedzeń i od martwych rytuałów. Utwór ten na tle całej literatury XX wieku jest wyjątkowy. Stanowi dowód na to, że w historii teatru awangardowego kryje się jeszcze wiele niespodzianek.

W spektaklu występują:
Agata Burghardt, Kamila Chudzik, Natalia Grądzka, Kinga Grodzicka, Karolina Paszek, Wiktoria Wermińska, Angelika Żarów, Aleksandra Żukowicz

Reżyseria i adaptacja: Marek Woynarowski

Dźwięk: Marian Wasiuta

Światło: Bernard Bernaciak – Trybuch

Kostiumy: Pracownia krawiecka Miejskiego Domu Kultury

10.02.2016 / godz. 19.00 – premiera /wstęp za zaproszeniami/
14.02.2016 / godz. 19.00
scena kameralna MDK

bilet: 10 zł

BĘDĘ TAM:
Przeczytano: 641