Ratusz w Szczebrzeszynie

Adres:

Plac Tadeusza Kościuszki 1, 22-460 Szczebrzeszyn

Szczebrzeszyn to bardzo ładne miasteczko, położone w województwie lubelskim, w dolinie rzeki Wieprz.

Chyba każdy z nas pamięta z dzieciństwa wiersz Jana Brzechwy o chrząszczu z ze szczebrzeszyńskich trzcin. Wiele szkolnych wycieczek głównie z tego powodu odwiedza to miasto. W samym centrum Szczebrzeszyna stoi budynek ratusza. Jest to dwukondygnacyjna budowla, która powstała w 1840 roku. Do budowy ratusza użyto cegły, która pozyskano z rozbiórki zamojskiej bramy. Budynek pokrywa czterospadowy dach. Kilkakrotnie przebudowywany i odnawiany stanowi centralny punkt miasta. W czasie zaborów ratusz służył za siedzibę władz miejskich, później był biurem komisarza mianowanego przez Austrię. Ratusz otaczają niskie jedno i dwupiętrowe domy mieszkalne. Niektóre z nich w przeszłości posiadały podcienia. Na bocznych uliczkach Szczebrzeszyna stoi wiele drewnianych domów, uroczych i klimatycznych. Taka drewniana architektura w połączeniu z brukowanym centrum miasta i murowanymi budynkami, stanowi wspaniałe połączenie. Na dziedzińcu szczebrzeszyńskiego ratusza ustawione są ławki, na których chętnie przysiadają turyści i mieszkańcy Szczebrzeszyna. Miło jest w upalny, letni dzień odpocząć w tak pięknym miejscu, zwłaszcza, że dookoła jest mnóstwo zieleni. W okolicach ratusza latem odbywają się imprezy plenerowe i koncerty. W pobliżu ratusza jest też kilka budowli sakralnych, które warto zobaczyć. Od dawna miasto łączyło trzy kultury : żydowską, prawosławną i polską. Stąd też kościoły: św. Katarzyny, św. Mikołaja, prawosławna cerkiew i żydowska synagoga. Warto poświęcić kilka chwil na poznanie tych zabytków i barwnej, chociaż nie zawsze z dobrym zakończeniem historii. Pod płytą rynku kryją się tajemnicze podziemia i zagadkowe przejścia. Szczebrzeszyn to miasto magiczne i pełne tajemnic. Miasto tętniące życiem a zarazem spokojne i ciche.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 948