Brama Seklerska w Tarnowie

Adres:

33-100 Tarnów

Jest to dar węgierskiej Fundacji Irott Szó oraz miasta Sepsiszentgyőrgy przekazany mieszkańcom Tarnowa  26 maja 2001 r., dla uczczenia 170. rocznicy bitwy pod Ostrołęką, w której walczył Józef Bem. Seklerzy (siculi) to lud, naród i jednocześnie misja strzeżenia południowo-wschodnich granic Królestwa Węgierskiego, których rola jest bardzo istotna dla historii i życia intelektualnego Węgrów. Do XIV wieku pojęcie Seklerzy – siculitas – było traktowane na równi z pojęciem szlachta, choć ich samorząd i demokracja nie miały europejskich odpowiedników.Rzeźbione bramy seklerskie stanowią ucieleśnienie osobliwej ludowej świadomości. Tradycyjna gościnność Seklerów nie pozwala zamykać bramy, co wyrażać mają wyryte na łukach napisy: Pokój wchodzącym, błogosławieństwo wychodzącym.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1445