Ratusz na rynku

Adres:

Rynek, 33-100 Tarnów

Pierwotnie pełnił funkcję siedziby rady miejskiej i sądu wójtowsko-ławniczego.Od 1931 r. stanowi obiekt ekspozycji muzealnej, będąc zarazem jednym z najbardziej charakterystycznych budynków miasta i jego symbolem. Określany powszechnie jako renesansowy jest w rzeczywistości przykładem architektury manierystycznej wyrastającej z renesansu. Obecnie dostrzec można zachowane gotyckie fragmenty pierwotnej architektury, budynek zwieńczony jest wysoką atty­ką z charakterystycznymi 14 maszkaronami. Autorem renesansowej formy budowli jest najprawdopodobniej Jan Maria Padovano. Trzydziestometrowa wieża ratusza skrywa działający mechanizm najstarszego w Polsce ręcznie nakręcanego zegara ratuszowego. Ratusz znajduje się na Szlaku Renesansu w Małopolsce.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1082