Willa „Cybulówka”

Adres:

Lwowska 51, Tomaszów Lubelski

Telefon:

84 664 44 78

Tomaszów Lubelski to stare i ciekawe miasto.

Nie jest może zbyt popularny wśród turystów ale na pewno jest tu kilka obiektów, którym warto się bliżej przyjrzeć. Okolice Tomaszowa to przepiękne tereny, z bogata przyrodą i licznymi szlakami turystycznymi. Będąc w Tomaszowie, warto zobaczyć kilka ciekawych zabytków, na przykład kościół Nawiedzenia Maryi Panny, drewnianą cerkiew, cmentarz żydowski czy pozostałości wałów obronnych. Tuż obok Urzędu Miasta, przy ulicy Lwowskiej, znajduje się willa „Cybulówka”. Nazwa budynku pochodzi od nazwiska lekarza – Stefana Cybulskiego, który budynek wybudował dla swoich potrzeb. Doktor Cybulski był lekarzem w tomaszowskim szpitalu. Tym co wyróżnia willę od innych budynków jest jego ciekawa forma architektoniczna. Mimo iż „Cybulówka„ była wielokrotnie przebudowywana wewnątrz, jej zewnętrzny wygląd, słusznie pozostawiono bez zmian. Budynek wybudowany jest z cegły, otynkowany, wsparty na podmurówce z cegieł. Głębokie piwnice przez lata pełniły różne funkcje. Początkowo dach budynku pokryty był czerwoną dachówką, teraz jest to blacha. Interesujący jest sam plan na jakim „Cybulówka„ powstała. Jest to nieregularny wielobok przypominający kwadrat. Nad drzwiami wejściowymi znajduje się daszek oparty na tralkach. Do domu prowadzą murowane schody wachlarzowe. Z każdej strony budynek wygląda równie ciekawie i stanowi niewątpliwie ozdobę Tomaszowa Lubelskiego. Obecnie w budynku mieści się Terenowa Stacja Sanepidu. W poprzednich latach był tutaj też Powiatowy Urząd Bezpieczeństwa Publicznego a nawet areszt śledczy, potocznie nazywany „Smoczą Jamą”, w którym zatrzymywano niebezpiecznych przestępców do czasu rozpraw sądowych. Tomaszów Lubelski to ciekawe miasto, pełne tajemnic i historii a jego okolice zachęcają do wędrówek i aktywności na Świerzym powietrzu.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 2284