Izba regionalna w Gorzkowie

Adres:

Gorzków

Gorzków to mała wieś położona w województwie małopolskim, a dokładniej w powiecie wielickim, w gminie Wieliczka.

Znajduje się ona na południe od Wieliczki, w okolicy miejscowości Raciborsko, Byszyce oraz Bieńkowice. Wieś ma swoją bogatą historię, bo sięgającą aż 1413 roku, z którego pochodzi pierwsza wzmianka o tej osadzie w dokumentach. Znajduje się tu ciekawy kościół, a wcześniej mieścił się także folwark Floriana Morsztyna, który w Gorzkowie założył zbór ariański. W Gorzkowie znajduje się także Izba Regionalna, która jest nową inicjatywą Koła Przyjaciół Gorzkowa. Koło zaczęło funkcjonować po II wojnie światowej, a przewodniczącą została Lubina Stachura. Koło spotyka się w budynku szkoły i organizuje wiele lokalnych wydarzeń. Współpracuje z różnymi organizacjami powiatu, gminy oraz parafii. Koło Przyjaciół Gorzkowa propaguje zanikające tradycje i zwyczaje ludowe oraz kuchnię regionalną. Organizuje też dożynki, a od niedawna kolekcjonuje okazy związane z lokalną kulturą w ramach tworzenia Izby Regionalnej w Gorzkowie.

Odwiedziłeś oceń:
(3 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1032