Świętokrzyski szlak architektury drewnianej

Adres:

Włoszczowa

Województwo Świętokrzyskie to niesamowity rejon pod względem ilości zabytków oraz bogactwa flory i fauny. W związku z tym ustanowiono tam szlak architektury drewnianej, który podzielony został na cztery trasy.

Drewniane zabytki architektury świeckiej i sakralnej to przede wszystkim kościoły, opactwa, dzwonnice, kaplice, twierdze, pałace i dwory. Każda z czterech tras jest wyjątkowa i posiada inną bazę zabytków. Pierwsza to 150km: Kościółek cmentarny św. Leonarda, Kościół filialny św. Stanisława Biskupa, Dzwonnica przy kościele parafialnym Wniebowzięcia NMP, kościół parafialny św. Jakuba Apostoła, Kościół św. Bartłomieja Apostoła i dzwonnica oraz jeszcze osiem innych, nie mniej istotnych i godnych uwagi kościołów oraz kilka dzwonnic. Druga to 239km: Dzwonnica przy kościele Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, Kaplica cmentarna pw. św. Anny, Kościół parafialny Narodzenia NMP i dzwonnica, Kościół parafialny M. B. Częstochowskiej i dzwonnica, Kościół parafialny pw. św. Stanisława Biskupa, oraz jeszcze pięć innych kościołów, trzy dzwonnice i Park Etnograficzny w Tokarni Muzeum Wsi Kieleckiej. Trzecia to 139km: zabytkowe chałupy i zagrody, kolejne malowniczo usytuowane kościoły, oraz dzwonnice. Czwarta ma 142km i tak jak poprzednie składa się głównie z architektury sakralnej, ale podczas jej pokonywania natrafić można również na zabytki świeckie. Łącznie na trasach do zobaczenia jest prawie 60 zabytków, a to wszystko na ponad 700km. Wyprawę do województwa Świętokrzyskiego i zwiedzanie należy dokładnie zaplanować, ponieważ wiele ciekawych obiektów znajduje się również poza wyznaczonymi trasami.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 969