Jaskinia Posełkowa we wsi Dłużec

Adres:

Dłużec

W miejscowości Dłużec, położonej w gminie Wolbrom, znajduje się niewielka, ale dobrze znana mieszkańcom Jaskinia Posełkowa.

Mieści się ona na wzniesieniu górującym nad wioską, około 250 metrów od centrum wsi w kierunku Domaniewic. Jaskinia ta ma około osiemdziesiąt metrów długości. Jest to zdecydowanie jedna z większych atrakcji tych okolic – jakkolwiek również bardzo charakterystyczna dla tego makroregionu. Okolice Olkusza i Wolbromia leżą bowiem na słynnej Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, na której znajdziemy nie tylko wiele wapiennych ostańców i ruin zamków, ale także właśnie jaskiń. Jaskinia Posełkowa we wsi Dłużec jest jedną z mniej wymagających, jakkolwiek lepiej nie wchodzić do niej bez specjalnego wyposażenia. Wie o niej większość przybywających na Jurę grotołazów, jednak nie stanowi ona dla większości z nich dużego wyzwania, dlatego też nie jest przez nich oblegana. Chętnie przyjeżdżają tu turyści, którzy ograniczają się do obejrzenia jej z zewnątrz i zrobienia zdjęć. O ile na Jurze takich jaskiń jest naprawdę dużo, o tyle bezpośrednio w tej okolicy jest to jedyna. Jaskinia Posełkowa we wsi Dłużec jest niezwykle urokliwa i malownicza, a jej piękno jest w stanie odkryć każdy – przy czym naprawdę bez sprzętu lepiej nie wchodzić do środka, gdyż może się to okazać dla nas niebezpieczne. Wzgórze, w którym znajduje się wspomniana jaskinia, ma około 400 metrów wysokości nad poziomem morza. Będąc w okolicy, rozejrzymy się również wokół siebie i zachwyćmy tutejszymi widokami, typowymi dla Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Zobaczymy tu liczne wzniesienia pokryte trawą oraz wiele fragmentów wapiennych skał, które również dodają okolicy jej charakterystycznego uroku. Okolice Wolbromia są niezwykle piękne i malownicze, dlatego też warto się tu wybrać i zobaczyć wszystkie ich najważniejsze punkty, a także też te nieco mniej znane i mniej oblegane przez turystów. Dzięki temu poznamy prawdziwy charakter Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, która zdecydowanie jest jednym z najpiękniejszych miejsc w całej Polsce.

 

Odwiedziłeś oceń:
(1 głos)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 2198