Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Bolechowicach

Adres:

32-082 Bolechowice

Telefon:

285 11 87

Gotycki kościół z 1393 r., zbudowany z biskupiej fundacji Piotra Wysza z Rodlina. Jednonawowy kościół posiada gotyckie prezbiterium i zakrystię. Można tu zobaczyć cenne polichromie gotyckich ścian, prezbiterium z lat 1410- 1420, które odkryto podczas renowacji kościoła w latach 60 XX wieku. Na polichromii widać m.in. sceny figuralne Ukrzyżowania i św. Józefa z Dzieciątkiem Jezus oraz elementy ornamentalne, w tym również herb Leszczyc fundatora świątyni Piotra Wysza. W całym kościele widoczny jest motyw ceglany z użyciem kamienia. Do wyposażenia obiektu należą: XVIII wieczny ornat wykonany z użyciem tkaniny pochodzenia bizantyńskiego z XV w., obraz Chrystusa Ukrzyżowanego z II poł. XVII w. wykonany przez Jana Triciusa, drewniana balustrada w prezbiterium z pocz. XVIII w; barokowa chrzcielnica z czarnego „marmuru” dębnickiego z 1673, obraz św. Izydora z początku XIX w. oraz obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem z I. poł. XIX w. Obiekt dostępny jest dla zwiedzających po uprzednim telefonicznym zgłoszeniu.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1903