Rezerwat przyrody Dolina Kluczwody

Adres:

Zelków

Niedaleko od Bolechowic w przysiółku Gacki (w pobliżu wsi Zelków) rozpoczyna się malownicza Dolina Kluczwody, zwana też Doliną Wierzchówki, to teren dużego obszaru obejmującego park leśny, obejmujący swymi fragmentami zbocza jurajskiej doliny oraz wierzchowiny.

Rozciąga się na długości około 7 km. Rezerwat leśny doliny obejmuje około 35 ha. Utworzono go dla ochrony buczyny karpackiej oraz dominującego w tym terenie grądu (zespołu leśnego) a także wielu gatunków roślin kwiatowych, z których najliczniej występująca w tym terenie jest właśnie chroniona lilia złotogłów. Interesująca jej część, najbardziej malowniczą zajmuje teren pomiędzy Wąwozem Zelkowskim a Gackami. Spacerując po rezerwacie leśnym Dolina Kluczwody warto połączyć pobyt w tym miejscu ze zwiedzaniem tzw. Zamkowych Skał w Dolinie Kluczwody. W 1993 r. na szczycie skał odkryto i zabezpieczono dla zwiedzających przyziemia zameczku a dokładnie zarysy murów wzniesionego w tym miejscu z końcem pierwszej połowy XIV wieku przez Jana z Syrokomli, sędziego krakowskiego. Budowa zameczku w tym miejscu nie została ukończona z uwagi na obsunięcia się części murów. Podjęto ją w innej części od tych terenów – w Korzkwi (obecnie gmina Zielonki), gdzie zamek istnieje do dzisiejszych czasów. Jako ciekawostkę historyczną, na którą warto tutaj zwrócić uwagę podążając w stronę wylotu Wąwozu Zelkowskiego, są stylizowane słupy graniczne Rosji i Austro –Węgier (zlokalizowane na prywatnej posesji). W okresie zaborów w tym miejscu, dnem Doliny Kluczwody, od miejscowości Ujazd przez Wąwóz Zelkowski przebiegała granica austriacko-rosyjska. Zwiedzanie rezerwatu przyrody Doliny Kluczwody umożliwia nam przebiegający tutaj prawie 2 kilometrowy szlak spacerowy. Górną część doliny Kluczwody zajmuje wieś Wierzchowie, której okoliczne trasy prowadzące z centrum wsi doprowadzą nas do kolejnych ciekawych turystycznie miejsc – jaskiń. Jaskinia Mamutowa jest o długości około 100 m, znana głównie ze względu na znaleziska – wyroby z ciosów mamuta. Jaskinia Dzika to druga, mniejsza trasa ma około 61 m. Natomiast trzecia Jaskinia Wierzchowska Górna, to druga co do wielkości na terenie Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej jaskinia udostępniona do zwiedzania, bowiem trasa turystyczna przeznaczona do zwiedzania liczy 700 merów, natomiast cała jaskinia ma 975 metrów długości. Jej zwiedzanie możliwe jest pod opieką przewodnika. Rekonstrukcje wymarłych ssaków i człowieka pierwotnego są atrakcją dla licznie przybywających tutaj wycieczek szkolnych, czy mieszkańców aglomeracji krakowskiej i turystów z całej Polski.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1526