Spichlerz dworski w Bolechowicach

Adres:

Bolechowice

U stóp stromej krawędzi Płaskowyżu Ojcowskiego, na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, w południowo-wschodniej części Wyżyny Olkuskiej w odległości około 4 km na północ od Zabierzowa (województwo małopolskie, powiat krakowski, gmina Zabierzów) na okolicznych wzniesieniach na wysokości około 280 m. n.p. m. położona jest malownicza wieś Bolechowice.

Bolechowice należały do dóbr biskupów krakowskich. Najcenniejszy zabytek, który pozostał z tamtych czasów to Zespół dworski z XVIII i XIX wieku. Części składowe zespołu dworskiego tworzyły: dwór z końca XVIII wieku, otaczający go park z końca XVIII i początku XIX wieku oraz spichlerz z 1763 r. Pod koniec lat 70-tych dwudziestego wieku to miejsce zmieniły realia czasów i historia Zespołu Dworskiego z Bolechowic przedstawiała się następująco: dwór został zakupiony i gruntownie odnowiony właśnie w latach siedemdziesiątych przez krakowskiego znanego pisarza i dziennikarza Janusza Roszko. Niestety nie zachowały się do czasów (przed zakupem) przyległe zabudowania gospodarcze biegnące wokół dawnego dworu, jedynie do czasów współczesnych pozostały ruiny stajni z fragmentami kamiennej ściany. Obecnie dwór z otoczeniem parku jest prywatną własnością Rodziny Roszko, nie jest udostępniony do zwiedzania. Natomiast Spichlerz dworski w Bolechowicach (spichlerz ze wsi Bolechowice) z tego miejsca został przeniesiony do Krzesławic, dawnej wsi, obecnie wchodzącej w skład aglomeracji miasta Krakowa (na terenie dzielnicy XVII Krakowa - Wzgórz Krzesławickich). W planach było bowiem utworzeniu na terenie tej dzielnicy skansenu. Niestety spichlerz nigdy nie został złożony, mimo tego, że został wpisany do rejestru zabytków nieruchomych Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Krakowie pod numerem ID 616216, w numerze rejestru: A-194 (115/4/57) z dnia 14. 02. 1957.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1172