Sztolnia "Królowa Luiza"

Wstęp:

Płatny

Adres:

Wolności 410, 41-800 Zabrze

Telefon:

32 271 40 77

Znajduje się na terenie założonej w 1791 roku kopalni węgla kamiennego. W jego skład wchodzą m.in. dawne wyrobiska Königin Luise Grube, współczesne chodniki oraz komory kopalni „Zabrze”. Obejmuje również obiekty wzniesione w drugiej połowie XIX w., m.in. budynek maszynowni i nadszybia byłego szybu Carnall. Został udostępniony publiczności w grudniu 1993 r. Głównym zabytkiem jest parowa maszyna wyciągowa z 1915 roku. Można uczestniczyć w pokazie jej działania. W budynku nadszybia znajduje się ekspozycja urządzeń szybowych i łączności sygnalizacyjnej oraz warsztat szybowy i oddziałowa stacja ratownicza. Z platformy wieży szybowej o wysokości 25 metrów rozciąga się panorama Zabrza i sąsiednich miast. Drugą część skansenu stanowi sztolnia z korytarzami podziemnymi o łącznej długości 1560 m, schodzących do głębokości 35 m. Wyrobiska i korytarze sztolni mają oddawać wygląd i klimat kopalni węgla. Zwiedzający mogą uczestniczyć w pokazie pracy struga, kombajnu ścianowego i chodnikowego. W 2008 r. w skansenie nakręcono 301. odcinek serialu Święta wojna.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 667