Kościół św. Rodziny w Zakopanem

Adres:

Krupówki 1a, 34-500 Zakopane

Kościół Świętej Rodziny w Zakopanem to najstarsza rzymskokatolicka murowana świątynia na terenie miasta.

Kościół znajduje się przy ulicy Krupówki 1a i zwraca na siebie uwagę przede wszystkim wysoką, strzelistą wieżą oraz kamiennymi schodami, które prowadzą do świątyni. Inicjatorem budowy kościoła był ksiądz Józef Stolarczyk, a głównym architektem Józef Pius Dziekoński. Budowla powstawała w latach 1877-1899. Po śmierci księdza Józefa Stolarczyka, nad pracami czuwał ks. Kazimierz Kaszelewski. Po zakończeniu budowy, na wieży kościoła zamontowano zegar, który wskazywał astronomiczny czas lokalny. Różnił się on o 20 minut od czasu na terenie reszty kraju, co budziło wiele nieporozumień. Po pewnym czasie przestawiono go, by pokazywał jednak czas oficjalny. Konstrukcja jest przykładem stylu neoromańskiego, jest to dwunawowa bazylika z transeptem oraz trzema kaplicami. Od przodu znajduje się wysoka wieża z zielonym dachem oraz dwie wieżyczki schodowe. Wieża kościoła widoczna jest z wielu kilometrów i pozwala się odnieść w terenie podczas wędrówek po okolicznych szczytach. Świątynia została konsekrowana 16 września 1899 roku przez biskupa krakowskiego Jana Puzynę. Wnętrze Kościoła Świętej Rodziny to mieszanka styli – neoromańskiego, zakopiańskiego oraz tzw. sposobu zakopiańskiego. Ołtarz główny powstał w warsztacie krakowskim rzeźbiarza Kazimierza Wakulskiego. Wykonany jest on w formie tryptyku, w który wpisane są figury członków świętej rodziny. Na skrzydłach bocznych wykonano płaskorzeźby, które przedstawiają Nawiedzenie Świętej Elżbiety oraz Zwiastowanie Najświętszej Marii Panny. W nawie lewej znajduje się ołtarz św. Franciszka z Asyżu, a w prawej – świętego Antoniego. Prezbiterium zdobione jest piękną polichromią, która przedstawia Osiem Błogosławieństw w wersji góralskiej. Wykonana została ona przez Janusza Kotarbińskiego. Kaplica św. Jana Chrzciciela zbudowana jest na północnej stronie i jest jednym z bardziej interesujących miejsc w świątyni. Została ona zaprojektowana przez Stanisława Witkiewicza. W świątyni znajdują się jeszcze dwie inne kaplice – Kaplica Matki Boskiej Różańcowej oraz Kaplica Najświętszego Serca Jezusowego. Kościół przeszedł gruntowny remont przed rokiem 1997, kiedy to 7 czerwca przybył tu Jan Paweł II podczas swojej pielgrzymki do kraju. Spotkał się on wtedy z dziećmi pierwszokomunijnymi z Zakopanego. W czasach przed II wojną światową i na jej początku, wikariuszem tutaj był Piotr Dańkowski – późniejszy męczennik, a w chwili obecnej błogosławiony.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 2380