Trasa górska Zakopane - Dzianisz

Adres:

Zakopane

Rowerowa trasa górska Zakopane – Witów – Dzianisz zapewnia moc atrakcji dla miłośników dwóch kółek.

Trasa określana jest jako trudna, a jej długość to około 30 kilometrów. Powinniśmy poświęcić minimum 3 godziny, by przejechać ją całą i zobaczyć po drodze wszystkie atrakcje. Trasa zaczyna się na Polanie Szymoszkowej, na parkingu Stacji Narciarskiej Polana Szymoszkowa. Zimą to miejsce tętniące życiem i jedno z chętniej wybieranych przez narciarzy i snowboardzistów w Zakopanem i okolicach. My możemy podziwiać tu dwa wyciągi, gdzie dłuższy ma ponad 1200 metrów długości. Dalej jedziemy, zgodnie z oznakowaniem, przez wieś Kościelisko. Wjeżdżamy na teren gminy Kościelisko, na terenie której leżą także dwie miejscowości, które zobaczymy później – Witów oraz Dzianisz. Dzisiaj Kościelisko pełni głównie rolę bazy noclegowej, skąd łatwo trafić można do Doliny Kościeliskiej oraz Doliny Chochołowskiej. Z tą miejscowością związani byli też słynni górale, m. in. Jan Krzeptowski, czyli Sabała. Dojeżdżamy do Roztoki, gdzie mijamy główne zabudowania, a dalej za nimi odbijamy w prawo, szutrową drogą prowadzącą do lasu. Ostatecznie dojeżdżamy na Polanę Płazówka. Tu możemy zobaczyć wiejskie zabudowania, którym towarzyszy kaplica. Jej początki sięgają roku 1881, gdy kamień pod fundamenty położył ksiądz Stanisław Korzeniowski, proboszcz parafii Chochołów. Juliusz Bełtowski wykonał obraz św. Anny z Dzieciątkiem, a także plan całej kaplicy. Do kaplicy prowadzi droga krzyżowa, której stacje znajdują się na słupach oraz drzewach. Z okolicy Polany Płazówka rozciąga się też piękny widok na okolice Doliny Chochołowskiej. Kolejnym przystankiem na trasie jest Witów. To przepiękna miejscowość, gdzie tłumy ściągają zimą by poszaleć na stokach. Ale także latem jest co tu zobaczyć. Możemy podziwiać tu m. in. interesujące przykłady architektury, jak tutejszy kościół. Oczywiście rozciągają się z tych okolic także piękne widoki na okolicę. Dojeżdżamy do wsi Dzianisz. Tu znajduje się kościół drewniany pod wezwaniem Matki Boskiej Częstochowskiej. Wybudowany był w latach 30. ubiegłego wieku, ale stylem naśladuje starsze zabudowania sakralne z tych rejonów. Niedaleko zachowała się także kamienna figura świętej Barbary, pochodząca z 1772 roku. Następne podjeżdżamy pod Gubałówkę, na wysokość 1123 metrów. To jedno z chętniej odwiedzanych wzniesień w okolicach Zakopanego, ze względu na piękne widoki na całe miasto, jak i na Tatry. Stąd zjeżdżamy drogą prowadzącą do Kościeliska, a dalej do Zakopanego, gdzie kończy się nasza trasa, która prowadziła przez Kościelisko, Witów oraz Dzianisz.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1693