Kościół Klarysek

Adres:

ul. T. Kościuszki, Zamość

W Zamościu do dnia dzisiejszego można spotkać niemal na każdym kroku perełki renesansowej zabudowy tego niewielkiego miasteczka położonego we wschodniej części Polski.

Zamość powstał pod koniec szesnastego wieku z fundacji Jana Zamoyskiego. To właśnie głównie z tego okresu historycznego pochodzi również większość zabudowań znajdujących się w obrębie murów starego miasta. Jednym z ciekawszych zabudowań jakie można spotkać na starym mieście w Zamościu jest Kościół Klarysek położony przy ulicy Kościuszki, nieopodal dawnego Rynku Wodnego. Kościół, którego budowę ukończono pod koniec siedemnastego wieku oddano pod opiekę żeńskiego zakonu klarysek. Obok kościoła wzniesiono również murowany budynek klasztoru w którym zamieszkały sprowadzone do miasta siostry zakonne. Świetność klasztoru nie trwała jednak zbyt długo. Po pierwszym rozbiorze Polski, w osiemnastym wieku, kiedy to tereny zamojszczyzny dostały się pod panowanie cesarza austriackiego, wiele obiektów o pierwotnym przeznaczeniu sakralnym, zamieniono na inne cele. Zakon klarysek w Zamościu wówczas zupełnie skasowano. Przez wiele lat zarówno budynek kościoła jak i klasztoru stopniowo popadał w ruinę. Na początku dwudziestego wieku urządzono tu między innymi koszary. Pod koniec ubiegłego stulecia, władze miejskie zdecydowały aby w dawnym klasztorze otworzyć szkołę muzyczną. Po kilkunastu latach udało się zdobyć środki finansowe niezbędne do remontu obydwu budynków. Ostatecznie remont ukończono kilka lat temu, dzięki czemu zespół klasztorny przestał straszyć turystów swą szpetotą. Obecnie w zespole klasztornym w dalszym ciągu mieści się szkoła muzyczna, zaś wnętrze kościoła zostało przerobione na salę koncertową. Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują na to, że obiekt już nigdy nie będzie pełnił swych pierwotnych funkcji sakralnych.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1337