Pałac Zamoyskich

Adres:

Akademicka 1, Zamość

Pałac Zamoyskich to jedna z ciekawszych budowli jakie wznoszą się w obrębie starego miasta w Zamościu.

Niegdyś była to rodzinna rezydencja założyciela miasta Jana Zamoyskiego. Przez kolejne wieki, zamieszkiwali tu członkowie jego bliższej i dalszej rodziny. Budynek zlokalizowany jest w zachodniej części starego miasta. Wybudowany został pod koniec szesnastego wieku i była to jedna z pierwszych budowli jaką postanowiono wybudować po założeniu miasta. Budynek pierwotnie miał bardzo urokliwy, renesansowy charakter, jednak w wyniku niejednokrotnej przebudowy stracił swój początkowy urok i dzisiaj nie zachwyca przechodniów swym renesansowym blaskiem. Największą przebudowę przeszedł on na początku dziewiętnastego wieku, kiedy to za przyczyną Stanisława Kostki Zamoyskiego budynek z barokowego gruntownie przebudowano, nadając mu surowy, klasycystyczny charakter. W niedługi czas po przebudowie ród Zamoyskich podjął decyzję o sprzedaży rodzinnej siedziby i w taki sposób rezydencja trafiła pod ordynację władzy państwowej, która w krótkim czasie dostosowała budynek na potrzeby szpitala wojskowego. W pierwszej połowie dwudziestego wieku, w dawnej siedzibie założycielskiego rodu miasta ulokowano sąd, który w murach budynku mieści się do dnia dzisiejszego. W tylnej części pałacu stworzono również kilka przybudówek w których utworzono mieszkania komunalne. Przed budynkiem Pałacu Zamoyskich, po dziś dzień można podziwiać również pomnik założyciela miasta - Jana Zamoyskiego. Założyciel miasta został uwieczniony na koniu, a w jednej ręce trzyma buławę - symbol władzy. W wyniku licznych remontów budynek zatracił swój wyjątkowy urok, jednak po dziś dzień można podziwiać chociażby przepiękny dziedziniec, na terenie którego w drugiej połowie dziewiętnastego wieku zaprojektowano ogród pełen zieleni, który stanowił miejsce odpoczynku dla rannych żołnierzy.

Odwiedziłeś oceń:
(6 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 6701