Browar w Zwierzyńcu

Adres:

Browarna 7, Zwierzyniec

Telefon:

84 687 22 06

Przy drodze do Roztoczańskiego Parku Narodowego w Zwierzyńcu przy obecnej ulicy Browarnej 7 w Zwierzyńcu zachowały się zabytkowe zabudowania zwierzynieckiego browaru, którego historia sięga ponad dwieście lat.

Browar wzniesiony w latach 1802-1806 jest obiektem czynnym do dnia dzisiejszego, powstał za czasów ordynata Stanisława Kostki Zamoyskiego. To wtedy w Zwierzyńcu powstał Angielski Browar, w którym warzono piwo na wzór piw brytyjskich, pierwszym piwowarem zwierzynieckiego browaru był Anglik. Budynek główny browaru jest obiektem murowanym, powstał na planie podkowy, obiekt zajmuje trzy kondygnacje, pokryty jest dachem blaszanym dwuspadowym, otwory okienne zabytkowego browaru są półkoliste. W 1810 roku browar zniszczył pożar, udało się zakład odbudować i rozbudować. Od 1970 roku browar stanowi część zakładów Piwowarskich w Lublinie. Wewnątrz znajduje się dziedziniec, na który można wejść. Obecnie obiekt browaru udostępniony jest do zwiedzania, za opłatą. Zobaczyć tutaj możemy obiekty warzelni oraz osuszalni słodu, fermentownię, słodownię, magazyny. Warzelnia jest tzw. czteronaczyniowa, znajduje się w niej wielka kadź. To tutaj odbywa się główny proces produkcji piwa. Warto zwrócić uwagę na narzędzia, które pozostały z czasów, gdy browar miał swoje początki. Wyróżnia się pośród nich zabytkowy nalewak do piwa. Browar to także stare fotografie przedstawiające proces produkcji, a także nietypowa atrakcja – pozostałości po kolejce wąskotorowej, której tory znajdują się wewnątrz i na zewnątrz browaru a także wagoniki kolejki. Browar to także budynki warsztatowe i kotłownia. Browar udostępniony jest w sezonie do zwiedzania od piątku do niedzieli, osoby dorosłe po zakończeniu zwiedzania mogą poddać się degustacji tego regionalnego trunku, na podstawie kuponu, który otrzymują wraz z biletem upoważniającym do zwiedzania.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1172