Kościół św. Jana Nepomucena

Adres:

Browarna, 22-470 Zwierzyniec

Uroczy barokowy kościół „Na wodzie” zwany także kościołem „Na wyspie” to znak rozpoznawczy wielu folderów Roztocza, a przede wszystkim Zwierzyńca.

Kościółek św. Jana Nepomucena wzniesiony został w latach 1741-1747 na jednej z wysp stawu kościelnego, wykopanego prawie osiemdziesiąt lat wcześniej przez jeńców tureckich i tatarskich w Zwierzyńcu. Kościół był wotum dziękczynnym Tomasza i Teresy Zamoyskich za narodziny syna. Kościół położony jest między ulicami: Szkolną, Wachniewskiej, Browarną a Ordynacji Zamoyskiej. Wewnątrz kościółka znajduje się cenna polichromia Łukasza Smuglewicza, z XVIII wieku malowana na suchym tynku oraz stara, kamienna kropielnica. Sąsiednia wyspa w otoczeniu kościółka, według tradycji skrywa kamień upamiętniający miejsce pochowania ulubionego psa Marysieńki Sobieskiej, najsłynniejszej mieszkanki Zwierzyńca, żony trzeciego ordynata Jana zwanego Sobiepanem. Tu bowiem w Zwierzyńcu rozkwitała i zrodziła się miłość jej i Jana Sobieskiego, króla Polski. Wnętrze kościółka jest dostępne do zwiedzania w okresie od maja do października możemy zobaczyć je przez zakratowane drzwi. Raz w tygodniu w kościołku odbywa się msza święta – w niedzielę o godzinie 17. Kościół ma jasną fasadę, łamany dach, jest niewielkich rozmiarów - początkowo miał służyć jako kaplica, z czasem dobudowano do niego boczne nawy. Wieczorami świątynia jest oświetlona. Na wysepce, na której stoi ten XVIII wieczny kościół dawniej urządzona była przez Marię Zamoyską altana (teatr na wodzie) na wzór pustelni. Jako ciekawostkę należy uznać, iż w czasie świeta Bożego Ciała, odbywa się tutaj niecodzienna procesja łodziami po jeziorze, jezioro pokryte jest kwiatami. W pierwszej łodzi płynie ksiądz z monstrancją, przy akompaniamencie dzwonów zgromadzeni wierni opływają kościół i docierają do ołtarzy, które ustawione są na brzegu.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1266