Beskid Andrychowski

Adres:

Andrychów

Jedną z części Beskidu Małego, położoną w jego wschodniej części, jest tak zwany Beskid Andrychowski. Tą część Beskidu Małego można podzielić na dwa pasma.

Pierwszym z nich jest pasmo niższe w skład, którego wchodzą takie wierzchołki jak: Pańska Góra, Wapienica, Kobyla Głowa, Łysa Góra, a także Iłowiec. Średnia wysokość wierzchołków w tym paśmie wynosi sześćset metrów. Drugim z nich jest pasmo wyższe w skład, którego wchodzą takie wierzchołki jak: Bukowski Gronie, Żar, Potrójna, Łamana Skała, Leskowiec, Magurka Ponikiewska, Skalnica, a także Gancarz. Średnia wysokość pasma jest wyższa jak sama nazwa wskazuje, niż wysokość pasma niższego i wynosi dziewięćset metrów nad poziomem morza. W Beskidzie Andrychowskim znajdują się trzy schroniska, jednak najsłynniejszym jest Leskowiec. Do najważniejszych miejscowości tego rejonu należą: Andrychów, który jest stolicą gminy Andrychów, Mucharz, Ślemień, Czaniec i Porąbka. Ciekawostką jest to, że Beskid Andrychowski może się poszczycić tym, że ma swojego pustelnika, który zbudował pustelnię w kształcie łodzi, będąc przekonanym, że nastąpi kolejny potop. Ten rejon jest też niezwykle bogaty w zabytki. Do najważniejszych należą: pałac i zespół parkowy w Andrychowie, kościół z trzynastego wieku w Andrychowie oraz zabytkowe kościoły w innych miejscowościach gminy Andrychów. Ogólnie należy przyznać, że ten rejon jest niezwykle atrakcyjny turystycznie. Po pierwsze położony jest w niezwykle pięknym terenie górskim. Widoki jakie można tam obejrzeć, krajobrazy oraz fauna i flora tworzą niezapomniane wrażenia. Po drugie zabytki jakie się tam znajdują, pochodzą nawet z trzynastego wieku, jest to niezwykła gratka dla wielbicieli historii i nie tylko. Po trzecie w rejonie Beskidu Andrychowskiego znajduje się wiele atrakcji turystycznych takich jak park miniatur, park dinozaurów i wiele innych. Cały ten teren jest wypełniony trasami turystycznymi. Szlaki są oznaczone i skonstruowane tak, żeby miały różne stopnie trudności. Czyli każdy może wybrać szlak odpowiedni dla siebie.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1382