Przełęcz Kocierska

Adres:

Andrychów

Andrychów jest miastem leżącym w województwie małopolskim, dawniej w województwie bielskim. Jest to siedziba władz gminnych i miejskich. Miasto zostało założone już na przełomie trzynastego i czternastego wieku, jednak przez wiele wieków było wsią.

Liczba jej mieszkańców jeszcze w czternastym wieku była niewielka i wynosiła nieco ponad sto osób. Andrychów zaczął się rozwijać dopiero w szesnastym wieku, kiedy to panowanie na tych terenach przejęli królowie polscy. Jednak splądrowanie wsi przez szwedów w siedemnastym wieku, zahamowało rozwój na wiele lat. Sytuacja uległa zmianie w osiemnastym wieku, kiedy to do Andrychowa sprowadzono rzemieślników, którzy osiedlili się w tym miejscu i stworzyli z małej wsi potęgę przemysłową. Należy dodać, że do dzisiaj Andrychów jest miastem przemysłowym. Główne gałęzie przemysłu jakie są tam rozwijane to przemysł maszynowy, bawełniany i tkacki. Od osiemnastego wieku Andrychów zaczął zdobywać przywileje miejskie. Jednym z nich była możliwość organizowania na terenie wsi jarmarków. Jednak formalnie prawa miejskie Andrychów uzyskał dopiero na początku dziewiętnastego wieku, a dokładnie w 1823 roku. Obecnie jest to miasto w, którym największą rolę pełni przemysł, jednak w dwudziestoleciu międzywojennym znaczenia nabrała też turystyka. Gmina Andrychów jest doskonałym miejscem do, którego można się wybrać na urlop, czy to letni, czy zimowy. Piękne górskie tereny, zabytki, atrakcje turystyczne to te elementy, które przyciągają turystów do Andrychowa. Jedną z takich atrakcji stworzoną przez naturę, jest Przełęcz Kocierska. Jest to przełęcz w Beskidzie Małym, między szczytami Błasiakówka i Roczenka. Ciekawostką jest to, że Przełęcz Kocierska jest najniższym punktem w tak zwanym Beskidzie Andrychowskim, czyli w części pasma górskiego nazywanego Beskidem Małym, znajdującego się na terenie gminy Andrychów. Przełęcz dawniej była szlakiem kupieckim biegnącym z Krakowa, na Węgry. Obecnie jest punktem, który chętnie zwiedzają turyści odwiedzający gminę Andrychów.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1553