Szlak turystyczny "Piękno podlaskiej przyrody"

Adres:

Bielsk Podlaski

Wyjątkowo urokliwy rejon Podlasia Nadbużańskiego sprzyja wędrówkom, zarówno pieszym, jak i rowerowym.

Za najpiękniejszy fragment tych rejonów uważany jest od lat Podlaski Przełom Bugu, jednej z nielicznych w Europie rzek, które zachowały swoją dziką, nieuregulowaną naturę. Szlak turystyczny "Piękno podlaskiej przyrody" pozwala na zorganizowanie ponad 40-kilometrowej wyprawy, w trakcie której w pełni docenimy uroki tego regionu Polski. Trasa piękno podlaskiej przyrody prowadzi w większości drogami asfaltowanymi, dzięki czemu będzie nietrudna do pokonania nawet dla mało wprawnych rowerzystów. Z Białej Podlaskiej prowadzi na Nadbużański szlak rowerowy z dwoma rezerwatami przyrody po drodze: Chmielinne znanym z występujących tu chronionych roślin takich, jak zawilec żółty, zdrojówka rutewkowata, parzydło leśne, kokorycz pusta i bez koralowy oraz rezerwat Stary Las z występującym tutaj gatunkiem gołębiowatym – siniakiem – gnieżdżącym się w dziuplach starych drzew. Docierając do miejscowości Leśna poświęćmy trochę czasu na zwiedzenie Sanktuarium słynącej z cudów Matki Boskiej Leśniańskiej, której obraz znajdziemy w barokowym kościele z XVIII wieku. Kolejna miejscowość na szlaku – Witulin – pozwala na obejrzenie pozostałości dworskich należących do rodziny Sedlnickich, drewnianej dzwonnicy oraz dawnej cerkwi unickiej. W niewielkim Nosowie, do którego warto zboczyć o dwa kilometry obok głównej trasy, znajdziemy cerkiew prawosławną w klasycystycznym stylu oraz zespół dworski pięknie odrestaurowany przez jego obecnych właścicieli. Całą trasę kończymy natomiast w Konstantynowie, gdzie znajduje się kolejny przykład urokliwej architektury podlaskiej – dwór z 1744 roku – dziś należący do Przedsiębiorstwa Rolno-Handlowego.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1534