Szlak zabytków architektury w Białej Podlaskiej

Adres:

Biała Podlaska

Bogata historia Białej Podlaskiej widoczna jest w zabytkach architektury zachowanych do dzisiaj w różnych częściach miasta.

Wędrując ich śladem możemy przemierzyć około 3 kilometrów odnajdując we współczesnej zabudowie ślady przeszłości. Najważniejszą częścią szlaku zabytków architektury wyznaczonym w Białej Podlaskiej są pozostałości po Zespole Zamkowym Radziwiłłów panujących przez lata w tym mieście i przyczyniających się do wzrostu jego znaczenia i świetności. Położony w centrum miasta zamek zbudowany był na planie pięcioramiennej gwiazdy, otoczony fosą i wałem ziemnym. Do naszych czasów zachowały się z niego fortyfikacje ziemne, brama i wieża wjazdowa, oficyny, wieżyczka wschodnia i kaplica zamkowa. Wędrując po Białej Podlaskiej możemy także napotkać ślady wielokulturowości tego pogranicznego regionu, m. in. na cmentarzu i w cerkwi prawosławnej, cmentarzu rzymskokatolickim oraz w dawnej austerii żydowskiej przy placu Wolności. Jednego z wybitnych mieszkańców Białej Podlaskiej – pisarza Józefa Ignacego Kraszewskiego wychowującego się w okolicy upamiętnia pomnik na ulicy Warszawskiej, a w kościele św. Anny znajdziemy tablice ku czci poległych na tych terenach uczestników licznych działań partyzanckich i powstańczych. Warto zwrócić także uwagę na budynek Akademii Bialskiej na ulicy Kraszewskiego, wzniesiony w 1585 jako szpital, a potem adaptowany na uczelnię, zabytkowe budynki magistratu, szpitala, kamienicę „Pod Wieszczami” oraz zespoły klasztorne na ulicach Narutowicza oraz Brzeskiej.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1705