Rynek w Brzegu

Adres:

Rynek, Brzeg

Rynek miejski w Brzegu znajduje się pomiędzy ulicami Rynkową, a Staromiejską i Rzeźniczą, usytuowany jest jak większość tego typu zabudowań ścisłym centrum miasta wśród typowej historycznej zabudowy miasta.

Obok rynku znajdują się słynne Planty i wiele innych ciekawych atrakcji, które koniecznie trzeba zobaczyć odwiedzając Brzeg. Sam rynek to miejsce spotkań kulturalnych oraz tętniące życiem miejsce szczególnie w porze letniej. Jak to na każdym rynku w każdym mieście historia miesza się ze współczesnością stąd obecnie w starych kolorowych kamienicach zlokalizowane są liczne punkty usługowe. Na szczególną jednak uwagę zasługują budynki pod numerem 19 gdzie pozostała przepiękna fasada budynku datowana na 1621 rok oraz cała pierzeja wschodnia gdzie zachowały się pozostałości XIV wiecznych kamienic. Cześć z nich jest wpisana na listę zabytków. Prócz budynków okalających rynek są również na brzeskim rynku place gdzie mieszkańcy i turyści mogą spędzać czas spacerując uliczkami miasta. Jeden z nich to plac Polonii Amerykańskiej, gdzie umieszczona jest kamerka internetowa, która pozwala na ciągłą obserwacje tego co się na nim dzieje. Na rynku znajduje się budynek pełniący funkcje miejskiego ratusza, obok w bocznych uliczkach jest parking, niewielki zielony skwerek. Na duża uwagę zasługuje ratusz miejski pochodzący z lat 1570-1577 wybudowany w stylu renesansowym. Jest jednym z dzieł pary Jakuba Parra i Bernarda Niurona. Powstał on na miejscu spalonego w 1569 roku gotyckiego ratusza. Wnętrze budynku bogato zdobi sala Stropowa zdobiona modrzewiowym stropem z 1648 roku. Na rynku prócz wy kostkowanej powierzchni ustawione są stylowe latarnię miejskie oraz liczne elementy dekoracyjne na które składają się kamienne wielkie donice z kwiatami oraz ławki. Podczas ostatniej wielkie powodzi mającej miejsce w 1997 roku tak jak inne miasta Brzeg i jego rynek bardzo ucierpiał co spowodowało wielkie zniszczenia i nieodwracalne skutki dla budynków umiejscowionych przy uliczkach rynkowych.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 4712