Szlak Pustynny w Bukownie

Adres:

Bukowno

Szlak pieszy żółty w gminie Bukowno ma 62 kilometry. Inną nazwą szlaku żółtego jest,,Szlak Pustynny” Nazwa pochodzi od odcinka trasy, który prowadzi przez środek Pustyni Błędowskiej.

Trasa biegnie bokami miejscowości: Maczki- Stare Maczki- Sławków Burki, Sławków Ryszka- Przymiarki- Bukowno- Starczynów- Olkusz-Rabsztyn- Jaroszowiec- Golczowice- Ryczów. Szlak Pustynny nie prowadzi przez centra miast, tylko bocznymi trasami. Wyjątkiem jest miejscowość Sławków Burki i Sławków Ryszka. Wycieczka jest plenerowa. Jej celem jest ukazanie pięknego krajobrazu tutejszej okolicy. Sławków Burki to historyczna osada leśna należąca do miejscowości Sławków. W przeszłości działał tutaj tartak oraz pensjonat dla koni. Ulica otoczona jest lasami, w jej okolicach znajdują się łąki i sadzawki. Ryszka była to osada znajdująca się nieopodal miejsca gdzie Sztoła wpada do Białej Przemszy. W osadzie tej znajdowały się tylko trzy domostwa, jednak prowadzono tam mały młyn oraz tartak. Do dziś zachowały się ruiny jednego gospodarstwa. Można zauważyć, że dom uległ pożarowi, w wyniku którego zawalił się dach. Inne budynki gospodarcze są w lepszym stanie. Przez obie osady przebiega żółty szlak pieszy, dzięki czemu w czasie wycieczki można zobaczyć te piękne miejsca. Kolejny odcinek Szlaku Pustynnego znajduje się właśnie na Pustyni Błędowskiej. Trasa przebiegająca na tym odcinku ma długość około 26 kilometrów. Obszar ten zwany,,Polską Saharą”. To największy teren występowania piasków śródlądowych w Europie. Jest to miejsce niezwykle interesujące, pomimo wolnego zarastania terenu. W planach jest wyczyszczenie pustyni z roślinności. Około 100 lat temu można było tu zaobserwować fatamorganę i burze piaskowe. Oznaczony kolorem żółtym szlak pieszy na tym odcinku rozpoczyna się w Jaroszewcu przez Golczowice, aż do Ryczowa, gdzie kończy się wycieczka trasy.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1657