Szlaki rowerowe gminy Bukowno

Adres:

Bukowno

Wycieczka niebieskim szlakiem rowerowym gminy Bukowno jest dość długa, ponieważ liczy 38 km. Trasa ta jest nazywana szlakiem,,Okrężnym”. Szlak niebieski prowadzi z Rabsztyna do Olkusza przez Podlesie, Troks, Olewin, Wiśliczkę, Sieniczno, Kogutka, Zimnodół, Osiek, Witeradów, Żurade i Bukowno.

Trasa rozpoczyna się pod zamkiem w Rabsztynie, gdzie można zacząć od zwiedzania ruin zamku. Dalej jedziemy ruchliwą drogą, potem skręcamy w las i dojeżdżamy do linii kolejowej Olkusz, a po skręceniu w lewo przejeżdżamy przez przejazd kolejowy w Rabsztynie. Jadąc dalej szlakiem możemy zauważyć pasmo Januszkowej Góry. Dojeżdżamy do Podlesia, jest t o 3 km trasy. Jedziemy dalej, mijamy rozkopane wydmy, omszały wapienny głaz i jesteśmy w miejscowości Troks, czyli 4 km mamy za sobą. W 6, 5 km szlaku znajduje się miejscowość Olewina, gdzie można zobaczyć ogrodzenie i dawną fabrykę domów. Kierując się dalej naszym,,Okrężnym” docieramy do wsi Wiśliczki, to 8 km szlaku. Dalsza droga prowadzi do suchej doliny rzeki Baby i dalej do wsi Sieniczno. Jest to już 10 km szlaku. Następną miejscowością jest mała wieś Kogutek na 11, 5 km szlaku. Po przejechaniu kilometra docieramy do Zimnodołu, a następnie do Osieku. Na 16 km szlaku jesteśmy w miejscowości Witeradów. Obok szkoły zobaczyć możemy współczesną kapliczkę. Następnie kierując się w stronę Olkusza docieramy do wsi Żurady (21 km). Zobaczyć możemy cztery potężne lipy – pomniki przyrody. Przed szkołą znajduje się niewielki obelisk upamiętniający porucznika pilota Władysława Grzysia, który 1 września 1939 roku, w walce powietrznej nad Żuradą strącił pierwszy samolot podczas II wojny światowej. Podążając dalej szlakiem mijamy wieżę obserwacyjną olkuskiego Nadleśnictwa, oraz zaobserwować możemy rozciągające się zbocz Kozłowej Góry (395 m n. p.m.). Jadąc dalej mijamy leśniczówkę,,Wapienniki” (26 km), wyrobiska dawnej kopalni piasku,,Szczakowa”. Dalej podążamy szlakiem przez most nad rzeką Sztołą i wzdłuż rzeki Baby. Po objechaniu gminy Bukowno (ok 12 km) docieramy do Olkusza. Trasa prowadząca wokół Olkusza wiedzie w znacznej części przez okoliczne lasy i daje możliwość poznania walorów przyrodniczych gminy. Jest to dobra okazja do poznania okolicznych zabytków.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 2957