Zespół klasztorny norbertanek

Adres:

Bohaterów Warszawy 8, 28-100 Busko-Zdrój

Busko - Zdrój to malownicze miasto, do którego licznie przybywają kuracjusze z całej Polski.

Jest to uzdrowisko, które słynie z wielu doskonale wykwalifikowanych sanatoriów, jak również z pięknych miejsc, które warto zobaczyć. Najstarszym zabytkiem tego miasteczka jest zespół klasztorny norbertanek. Składa się on z kościoła pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny, dzwonnicy oraz budynku klasztornego. Już w roku tysiąc sto sześćdziesiątym szóstym powstał tu z ramienia właściciela fundacji ziem buskich pierwszy kościół. W latach kolejnych ufundowany został dodatkowo norbertański klasztor, który zaprosił w swoje progi siostry pochodzące z konwentu w Witowie. Trzysta lat później w roku tysiąc czterysta siedemdziesiątym został wzniesiony również kościół, który niestety spłonął w następnym wieku. Na przełomie wieku szesnastego i siedemnastego została zbudowana nowa świątynia, do której od południowej strony dodatkowo dobudowano kaplicę świętej Anny, która obecnie nosi nazwę Matki Boskiej Częstochowskiej. W roku tysiąc osiemset dwudziestym nastąpił kolejny pożar. Przyczynił się on do gruntowej przebudowy kościoła. Dobudowano wówczas fasadę wschodnią w stylu barokowo - klasycznym. Pierwotne zabudowania klasztoru wykonane były z drewna. W głębi znajdują się budynki klasztorne pochodzące z osiemnastego wieku. Nawa świątyni jest węższa od niegdyś znajdującego się tutaj prezbiterium, natomiast główny ołtarz zwrócony jest na zachód, co jest sprzeczne z nakazami średniowiecznymi. Zespół klasztorny norbertanek jest miejscem duchowym, które warto odwiedzić. Źródła historyczne świadczą o tym, że w roku tysiąc trzysta dziewięćdziesiąty trzecim miejsce to odwiedziła królowa Jadwiga, która zażywała tu leczniczych kąpieli, które przygotowywały specjalnie dla niej siostry norbertanki.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1452