Dzwonnica w Gorajcu

Adres:

Gorajec

Dzwonnica w Gorajcu to jedno z wyjątkowych miejsc w gminie Cieszanów, które warto zobaczyć na własne oczy.

Dzwonnica jest częścią cerkwi znajdującej się w Gorajcu i stanowi integralną część tej budowli. Jest ona wykonana w całości z drewna, dlatego też można ją też zauważyć na szlaku architektury drewnianej, jeśli turysta zdecyduje się na taką wycieczkę. Dzwonnica została wykonana ponad 150 lat temu, ale nadal utrzymana jest w bardzo dobrym stanie, więc można z niej korzystać, lecz teraz za bardzo nie ma ku temu sposobności. Została ona niejako przeniesiona z innego miejsca, gdzie uznano ją za całkowicie niepotrzebną, a miało to miejsce na Majdanie Sieniawskim. Od tego czasu skutecznie służyła mieszkańców Gorajca. Dzwonnica ta jest wykonana w stylu starodawnym, dlatego jest ona typowa właśnie dla takich miejsc jak cerkiew w Gorajcu. Co prawda cechuje się ona dużą estetyką, lecz obecnie takich dzwonnic już się raczej nie produkuje. Oczywiście to czyni ją wyjątkową, dlatego warto przyjechać choć na chwilę do Gorajca i zapoznać się z nią bliżej, a także przyjrzeć się jej z bliska. Dzwonnica to jeden z najważniejszych zabytków w gminie Cieszanów, dlatego też cieszy się ona sporym uznaniem ze strony nie tylko okolicznych mieszkańców, ale też zagranicznych turystów. Została ona niedawno odrestaurowana, więc prezentuje się naprawdę okazale i zachwyca głównie oczy starszych osób. Miejsce to jest odwiedzane głównie przez osoby bardzo religijne i pobożne, które lubią odwiedzić od czasu do czasu budowle sakralne, a na terenie gminy Cieszanów jest ich pod dostatkiem. Z racji tego warto się tam oczywiście wybrać na wycieczkę krajoznawczą i zapoznać z tamtejszymi zabytkami. Dzwonnica w Gorajcu jest jedną z nich, ale za to jedną z lepiej zachowanych, dlatego też spełni ona oczekiwania każdego gościa.

 

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 756