Zielony szlak turystyczny: Zakopane – Dursztyn

Adres:

Czarny Dunajec

Gmina Czarny Dunajec mimo doskonałych warunków, pięknych krajobrazów nieskalanej przyrody nie jest tak atrakcyjna pod względem turystycznym jak inne podhalańskie gminy.

Okazje się jednak, że znajduje się tu wiele szlaków turystycznych, które usatysfakcjonują najbardziej wymagających miłośników górskich wojaży. To co charakteryzuje czarnodunajeckie tereny to zdecydowanie mniejszy tłok na szlakach. To idealne miejsce dla wszystkich tych, którzy cenią sobie obcowanie z przyroda i górami. Jednym z polecanych tras w okolicach Czarnego Dunajca jest zielony szlak turystyczny. Prowadzi on z Ciagłówki, dzielnicy Zakopanego przez Furmanową, Ząb (gmina Poronin) Murszynę, Szaflary oraz Gronków aż do Dursztyna na Spiszu. Szlak ten wiedzie głownie przez Kotlinę Orawsko-Nowotarską. Charakterystyczna jest dla tego ukształtowanie terenu i środowisko niemal nie przekształcone przez działanie człowieka. Warto podkreślić, że zielony szlak wiedzie przez unikalne na skalę światową Torfowiska Orawsko-Nowotarskie, które są chronione pod egidą programu Natura 2000. Można ty spotkać nie tylko wiele rodzajów chronionych ptaków i roślin, ale i amatorów fotografii, którzy upodobali sobie te tereny. Szklak kończy się w malowniczo położnej wsi Dursztyn. Leży ona na wysokości 710-740 m n. p.m na zachodnim skraju Pienin Spiskich. Wieś jest otoczona wapiennymi grzbietami Dziurawej Skały (748 m n. p.m), Jurgowskiej Góry (731 m n. p.m.) czy góry Żor (883 m. n. p.m.). wapienne szczyty są rozdzielane rwącymi potokami, tworząc niesamowite krajobrazy, które zapierają dech w piersiach największych miłośników gór. W Czorsztynie krzyżują się dwa szlaki turystyczne: opisywany zielony z Szaflar oraz czerwony biegnący z Chochołowa przez Gubałówkę i Bukowinę. Obie drogi krzyżują się na środku wsi i prowadzą na zamek w Niedzicy.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1188