Muzeum Gorlickiego Kopalnictwa Naftowego – kopalnia „Magdalena

Wstęp:

Płatny

Adres:

ul. Lipowa, 38- 300 Gorlice

Telefon:

600491470

e-mail:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Gorlice to miasto związane z przemysłem naftowym już od wielu wieków, kiedyś działało tu wiele kopalni ropy naftowej.

Na terenach starej kopalni Magdalena utworzono niedawno Muzeum Gorlickiego Kopalnictwa Naftowego – kopalnia „Magdalena", gdzie możemy poznać bardzo bogatą historię tych miejsc i dowiedzieć się wszystkiego co jest związane z wydobyciem i użyciem ropy naftowej na tych terenach. Przede wszystkim dowiemy się o jednym z najbardziej utytułowanych Polaków, którego może nie każdy zna a dokonał on rzeczy niesłychanej, dokonał odkrycia na miarę silnika parowego czy elektryczności, gdyż skonstruował pierwszą na świecie lampę naftową, która odmieniła znacznie życie ludzi. Pierw w ramach testów postanowiono oświetlić za pomocą tych lamp Lwowski szpital i po sprawdzeniu się tego pomysłu od razu wprowadzono te lampy na rynek światowy. Nie był to przypadek, że akurat ta osoba i związana z tym miejscem dokonała takiego odkrycia, gdyż sam Ignacy Łukasiewicz był chemikiem oraz założycielem apteki, a tereny Gorlic od dawien dawna były związane z przemysłem rafineryjnym i trzeba przyznać, że są aż do dzisiaj z nim związane. Muzeum znajduje się przy ulicy Krakowskiej jest bardzo ciekawe i warte odwiedzenia, przedstawia historię całego przemysłu rafineryjnego nie tylko za pomocą zdjęć i opowieści, ale również wielu zachowanych do czasów dzisiejszych eksponatów, które są dostępne do obejrzenia dla każdego. Dowiemy się jak działały takie kopalnie, jak wydobywano ropę naftową i w jaki sposób ją przetwarzano. Muzeum to jest gwarancją bardzo ciekawej lekcji historii zarówno o ropie naftowej jak i o całym regionie Gorlic. Dzięki znakomitej lokalizacji blisko centrum miasta można tam pójść zarówno na długi spacer, jak i wybrać się za pomocą samochodu czy nawet pojechać na wycieczkę rowerową w to miejsce.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1795