Muzeum Regionalne PTTK im. Ignacego Łukasiewicza

Adres:

ul. Wąska 7, Gorlice

Telefon:

018 352-26-15

e-mail:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Muzeum imienia Ignacego Łukasiewicza w Gorlicach to bardzo ciekawe miejsce, które opowiada bardzo dużo zarówno o osobie Ignacego Łukasiewicza jak i o całych dziejach Gorlic.

Zacznijmy od osoby, której imieniem nazwano to muzeum, jest to światowej sławy wynalazca, który skonstruował pierwszą lampę naftową na świecie oraz był również farmaceutą i otworzył w Gorlicach aptekę w budynku dzisiejszego ratuszu miejskiego. W muzeum znajdziemy zarówno historię miasta i dowiemy się, że już od XVI wieku te okolice były bardzo mocno związane z wydobyciem ropy naftowej a w XIX wieku dzięki właśnie wydobyciu i osobie Ignacego Łukasiewicza stały się kolebką przemysłu naftowego. Również co jest bardzo ważne, muzeum opowiada o czasach pierwszej wojny światowej w Gorlicach, niestety nie jest to zbyt przyjemna historia, gdyż miasto było kilkukrotnie burzone i palone podczas pierwszej i drugiej wojny światowej. Dowiemy się też o bitwie pod Gorlicami stoczonej w 1915 roku pomiędzy Rosją a wojskami należącymi do sojuszu Austrii, Węgier i Niemiec co oznaczało dla miasta zrównanie z ziemią, niestety nie pierwsze w historii i nie ostatnie. Ciekawostką jest fakt, że muzeum jest wyposażone w ciekawe kolekcje lamp naftowych, od górniczych i kolejarskich aż po zwykłe lampy domowe i stołowe. Również na wystawie związanej z ropą naftową prezentowane są produkty, które otrzymuje się w miejscowej rafinerii. Jest to najbardziej wartościowe muzeum w całym regionie, przedstawia wszystko, co jest bardzo ważne dla całego regionu i jego historii, jest bogate w wiele zdjęć, opisów ale przede wszystkim także eksponatów, a znakomicie wykształcona i przyjazna kadra pracownicza i przewodnicy na pewno z ogromną chęcią udzielą nam wielu ciekawych lekcji historii o regionie Gorlic jak i o samym mieście i wydarzeniach ważnych dla miasta.

Odwiedziłeś oceń:
(1 głos)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 2171