Rezerwat przyrody Jelenia Góra

Adres:

Gorlice

Jelenia Góra to rezerwat przyrody, który znajduje się w gminie Gorlice, a dokładniej w Szymbarku. Utworzony został w 1984 roku na pograniczu Beskidu Niskiego i Pogórza Karpackiego.

Łączna powierzchnia całego rezerwatu to prawie 13 hektarów i głównie są tu pod ochroną naturalne siedziby paproci - języcznika zwyczajnego, ale także naturalna buczyna karpacka. Języcznik zwyczajny to roślina wieloletnia i występuje w określonych miejscach Azji, północnej afryki i oczywiście Europy, w Polsce jest bardzo rzadka, występuje tylko w Karpatach i na Przedgórzu Sudeckim. Posiada bardzo duże liście, których długość dochodzi nawet do 60 centymetrów a szerokość do 6 centymetrów. Są to wyjątkowe paprocie, gdyż nie są podzielone. Głównie można je spotkać w miejscach zacienionych, najlepsze są do tego wilgotne lasy. Obok rezerwatu Jelenia Góra znajduje się jedna z największych atrakcji w okolicy czyli Beskidzkie Morskie Oko, jest to największe w polskiej części Karpat jezioro osuwiskowe. Osuwisko to utworzyło się w 1784 roku i zostało odnowione w 1913, kiedy to właśnie powstało to jezioro, ma ono wymiary 50 na 20 metrów. W roku 1974 powstały kolejne obsunięcia materiału skalnego, dzisiaj widoczny jest wielki jęzor, który pomimo tego, że jest porośnięty drzewami to niestety nie jest do końca stabilny i ogromna nisza osuwiskowa. Dojście do rezerwatu Jelenia Góra jak i Beskidzkiego Morskiego Oka to przyjemność, dzięki powstałej w 2007 roku nowej ścieżce turystyczno – przyrodniczo – edukacyjnej, która prowadzi Szlakiem Architektury Drewnianej od cerkwi na Wólce do Beskidzkiego Morskiego Oka w Szymbarku. Szlak zielony do Szymbarku biegnie również przez rezerwat Jelenią Górę, więc znakomitym pomysłem jest połączenie obu tych atrakcji w ciągu jednego dnia, stanowi to znakomity pomysł na długi, całodzienny spacer ze znajomymi czy z całą rodziną.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 2395