Dąb Wolności na jordanowskich plantach "Szubertowskich"

Adres:

Jordanów

Jordanów to miejscowość położona w województwie małopolskim, bardzo blisko Krakowa po jego południowej stronie.

Lokalizacja tego miasta jest znakomita i umożliwia bardzo ciekawe spędzenie czasu wolnego, możemy zarówno korzystać z uroków miasta, ale też wyjechać do Krakowa, Zakopanego czy Wieliczki, bowiem te miasta znajdują się bardzo blisko Jordanowa. Oczywiście jako miejscowość będąca tak blisko polskich Tatr stanowi również świetną bazę wypadową w góry, wychodzi stąd wiele szlaków. Jednak Jordanów to również miasto z bardzo bogatą historią i ciekawymi zabytkami. Jednym z takich właśnie pomników jest Dąb Wolności, który znajduje się na jordanowskich plantach "szubertowskich". Przez Jordanów w roku 1914 przechodziły wojska, których celem było dojście na front w okolicach Limanowej, wśród wojsk znajdowała się również pierwsza Brygada Legionów Józefa Piłsudskiego - osoby, która wiele się przyczyniła w odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Na cześć jego i niepodległej Polski, zgodnie z uchwałą Rady Miasta Jordanów dnia 21 maja 1919 roku został posadzony przez lokalnych mieszkańców właśnie Dąb Wolności. Rośnie on do dzisiaj i można go zobaczyć w Jordanowie, stał się on w dzisiejszych czasach praktycznie symbolem tego miasta i będąc w Jordanowie właściwie grzechem byłoby nie zobaczenie tego dębu, który upamiętnia Polaków walczących za ojczyznę, która w roku 1918 odzyskała niepodległość. Jordanów jednak ma znacznie więcej atrakcji, możemy odpocząć na miejskim rynku, zjeść przepyszny posiłek, ponieważ tam właśnie znajduje się wiele dobrych restauracji, ale również można zobaczyć miejski ratusz, który pochodzi również z początków wieku dwudziestego i stanowi charakterystyczny punkt rynku. Zaraz obok rynku znajduje się Kościół Świętej Trójcy, który jest popularny ze względu na kult Maryjny.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 2643