Ratusz Miejski w Jordanowie

Adres:

Rynek, Jordanów

Jordanów to miasto bardzo ciekawe, na prawdę warto w nim spędzić kilka dni wakacji czy zimowego urlopu.

Miasteczko to jest położone bardzo blisko Krakowa, trochę na południe pomiędzy właśnie nim a Zakopanem, co umożliwia nam wiele ciekawych wypadów do obu wyżej wymienionych miast, ale również do Wadowic czy w Tatry. Miejscowość Jordanów oprócz bardzo bogatej w atrakcje okolicy ma również wiele zabytków i miejsc wartych zobaczenia na terenie miasta. Jedną z większych atrakcji niewątpliwie jest jordanowski rynek wraz z ratuszem miejskim. Rynek ten niestety nie zachował się praktycznie wcale, jedyna rzecz, która może przypominać czasy wieku XVI w Jordanowie jest układ ulic w mieście, ponieważ układ uliczek wraz z centralnie umiejscowionym dużym rynkiem był identyczny w dawniejszych czasach. Dzisiaj na rynku znajduje się wiele restauracji, sklepów ale przede wszystkim ogromny plac handlowy. Najstarsze budynki widoczne na miejskim rynku pochodzą z lat dwudziestych wieku dziewiętnastego, są one wybudowane w stylu neoromańskim i neogotyckim. Jednak największą atrakcją i znakomitą wizytówką zarówno jordanowskiego rynku jak i całej gminy Jordanów jest niewątpliwie Ratusz Miejski. Ten jednopiętrowy budynek został wybudowany w 1911 roku, pierwotnie miał on drewniane wykończenia, jednak po gruntownym remoncie został zmieniony jego wygląd zewnętrzny. Wstęp do niego jest oczywiście bezpłatny, mają tu siedzibę urzędy i liczne biura, więc można wejść do środka i obejrzeć wszystko z bliska. Bardzo blisko ratusza znajduje się bardzo ciekawy narożny budynek z wieżą, która jest znakomicie widoczna z wielu punktów w Jordanowie, pochodzi z końca wieku siedemnastego i znakomicie wkomponował się w dzisiejszą zabudowę miejską. Jordanowski rynek jest znakomitym miejscem do wypoczynku, zakupów czy zjedzenia pysznego posiłku.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1798