Papieski Szlak na ziemi Jordanowskiej

Adres:

Jordanów

W okolicach Jordanowa bardzo popularny jest Szlak Papieski. Rozpoczyna on swój bieg właśnie w Jordanowie i prowadzi przez Toporzysko na wysoką, potem na górze Ludwiki łączy się on ze szlakiem z Turbacza na Babią Górę przez Halę Krupową.

W tej pierwszej części szlaku z Jordanowa do Toporzyska znajduje się tak zwana Polana Harcerska, to tam w roku 1946 miało dojść do tragedii, jednak Bóg ocalił ludzi i w podzięce Bogu harcerze wybudowali kaplicę, w której modlili się zarówno turyści jak i miejscowa ludność. Przyjeżdżało tu również wiele znanych osób jak Jerzy Ciesielski czy sam Kardynał Karol Wojtyła, który odwiedził to miejsce latem w 1967 roku, kiedy to odwiedził w okolicy swoich przyjaciół. Od niedawna, bo od 29 maja 2004 roku, kiedy to była wigilia Zesłania Ducha Świętego, jest tu już nowa kapliczka i droga krzyżowa, której trasa przebiega właśnie po Szlaku Papieskim Ziemi Jordanowskiej. Na szlaku znajdziemy wiele tabliczek informacyjnych, dzięki którym zgłębimy swoją wiedzę na ten temat. Szlak zaczyna się dokładnie pod Kościołem Świętej Trójcy w Jordanowie, zresztą nie tylko ze Szlaku Papieskiego jest znana ta okolica, ponieważ druga sprawa jest związana z wyżej wymienionym kościołem, w którym znajduje się obraz Matki Bożej, jest to kopia obrazu znajdującego się na Jasnej Górze w Częstochowie, jest to kopia numer dwa wykonana zaraz po tej, która znajduje się w krakowskiej Bazylice Mariackiej. Jeśli chodzi o Jordanów, to jest to obraz uważany za cudowny, za wstawiennictwem Matki Bożej wydarzyło się tu wiele cudów i uzdrowień. Z tych dwóch powodów - obrazu Matki Bożej i Papieskiego Szlaku Ziemi Jordanowskiej, jest to miejsce wybierane bardzo często przez chrześcijan na pielgrzymki, lecz nawet zwykli turyści po przyjeździe tutaj, kiedy dowiedzą się o tych miejscach korzystają z nich w pełni.

Odwiedziłeś oceń:
(1 głos)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1373