Kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego

Adres:

Sienkiewicza 3, Kazimierza Wielka

Telefon:

41-35-21-443 

W województwie świętokrzyskim leży miasto powiatowe Kazimierza Wielka. Miasto chociaż niewielkie posiada wiele walorów i ciekawych miejsc, które warto zobaczyć.

Jednym z takich miejsc jest Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego. Jest to bardzo stara świątynia, pochodząca z 1663 roku. Fundatorem kościoła był kasztelan krakowski Stanisław Warszycki. Murowany obiekt w stylu gotyckim przez wiele lat służył mieszkańcom ale wraz z rozwojem miasta i on okazał za mały. Dlatego też w latach 1894 – 1895 ówczesny proboszcz parafii ksiądz Józef Szczepański, dzięki ofiarom parafian dokonał rozbudowy kościoła. Po pracach remontowych jego rozmiar jest dwukrotnie większy niż pierwszy budynek. Nie jest to zwykła budowla, ponieważ świątynia ma kształt łodzi. Z jednej jej strony dobudowana została podłużna zakrystia. Obok niej znajduje się kaplica Matki Bożej. Po przeciwnej stronie na ścianie namalowany został obraz Matki Bożej Niepokalanie Poczętej. Na jego ramie znajduje data 1904 rok. Podłoga została wykonana z z dwukolorowego marmuru. Połączenie szarego koloru z białym doskonale komponuje się z całością wystroju. Nad samym wejściem do kościoła umieszczone zostały płytki, na których wyryto datę powstania kościoła, herb fundatora a także rok, w którym budynek powiększono. W ołtarzu głównym umieszczony został Chrystusa Pana na Krzyżu. Obok ołtarza ustawione są figury Pana Jezusa i Matki Bożej. Na uwagę zasługuje stary obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem, przez mieszkańców nazywany Matką Bożą Kazimierską. Od XVII wieku jest tutaj czczony. Matka Boska przystrojona w srebrną suknię, korale i składane przez wiernych wota, przyciąga wzrok dodaje świątyni jeszcze większej dostojności. Obok obrazu, następny wizerunek - Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Wszystkie ołtarze boczne mają skośny kształt. Kościelne organy również były rozbudowywane. Pierwsze, które powstały w 1895 roku zmodernizowano i unowocześniono. Niestety długie lata użytkowania i działalność korników nie pozwoliły na zachowanie ich w pierwotnym stanie. Konieczne było zastąpienie zniszczonych elementów nowymi. Od 2012 roku w kazimierskiej Parafii Podwyższenia Krzyża rozbrzmiewają dźwięki wyremontowanego instrumentu.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1204