Wieża mieszkalna

Adres:

1 Maja, 28-500 Kazimierza Wielka

Zapewne większości z nas województwo świętokrzyskie kojarzy się głównie z pięknymi górami, Jaskinią Raj i Chęcinami.

Znajdują się tutaj jednak wiele innych miejscowości, może mniej znanych ale też atrakcyjnych i wartych zwiedzenia. Jednym z takich miast jest Kazimierza Wielka, położona w południowo-wschodniej części Niecki Nidziańskiej. Wyjątkowo ciekawym obiektem w Kazimierzy Wielkiej jest wieża mieszkalna. Trzy- kondygnacyjna budowla, nazywana jest okrąglakiem lub basztą, chociaż nigdy nie miała zastosowania do celów militarnych. Obiekt powstał w 1888 roku, jako mieszkanie dla praktykantów odbywających nauki w pobliskiej cukierni „Łubna”, działającej w mieście od 1845 roku. dzisiaj cukrownia już nie istnieje, pozostał po niej jeden budynek i wspomniana już wieża. W pewnym okresie wieża pełniła funkcje gazowni, później mieściły się w niej biura. Obecnie w tym niezwykłym budynku działa Muzeum Ziemi Kazimierskiej. Na szczycie wieży znajduje się taras widokowy, z którego rozpościerają się rozległe widoki na okolicę Kazimierzy Wielkiej Dokładnie widać stąd kościół, fabrykę oraz malowniczy staw. Plac architektoniczny wieży przygotował krakowski architekt, Tadeusz Stryjeński. Dzięki oryginalnemu kształtowi Wieża Mieszkalna stała się symbolem miasta i jego swoistą wizytówką. W Muzeum Ziemi kazimierskiej, można zobaczyć wystawę starych fotografii okolic Kazimierzy Wielkiej a także starych sprzętów codziennego użytku i pamiątek przypominających odległe czasy. Warto wstąpić do tego miasteczka, chociaż z krótką wizytą i zwiedzić to ciekawe miejsce a także poznać historię powstania wieży. Mimo iż Kazimierza jest trzecim, najmniejszym miastem powiatowym w Polsce może pochwalić się wieloma atrakcyjnymi miejscami, które warto zobaczyć na przykład przy okazji wyprawy w Góry Świętokrzyskie.

Odwiedziłeś oceń:
(1 głos)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 3301