Cerkiew w Szczutkowie

Adres:

Szczutków

Cerkiew pod wezwaniem św. Dymitra w Szczutkowie była, dawna cerkiew greckokatolicka wybudowana była w 1904 we wsi Szczutków, położonej w województwie podkarpackim, w gminie Lubaczów.

Cerkiew powstała z inicjatywy parocha Antoniego Jacewa. Obecna cerkiew stoi w identycznym miejscu gdzie stały dwie jej poprzedniczki. Z historii wynika, ze pierwsza z cerkwi jaka została wybudowana w Szczutkowie w XVI wieku. Obecna cerkiew została uszkodzona w 1915 roku w wyniku działań wojennych, na remont musiała czekać do 1947 roku, a kolejny remont odbył się w latach dziewięćdziesiątych XX wieku. Cerkiew to budynek o dość dużych rozmiarach, nieco przypomina budowle murowaną mimo, że wykonana jest z drewna o konstrukcji zrębowej. Cerkiew zbudowana jest na planie krzyża łacińskiego z zachowanym podziałem orientowanym tak popularnym dla wszystkich budynków cerkiewnych. W środku cerkiew zamknięta jest nad nawą główną kopułą zrębową. Nad sanktuarium rozciąga się gwiaździste niebo namalowane na sklepieniu. Jeśli chodzi o oryginalne wyposażenie zachował się po dziś dzień ołtarz główny, dwa boczne i ambona z XVII i XIX wieku. Z ciekawostek na uwagę zasługuje piękny pochodzący z przełomu XVII i XVIII wieku obraz św. Wawrzyńca, który jest obecnym patronem świątyni. W otoczeniu świątyni zbudowano jak w większości przypadków cerkwi w Polsce, drewnianą dzwonnicę o konstrukcji słupowej, zbudowana na planie kwadratu, zakończona dachem namiotowym. Data jej powstania to według zapisków legend rok 1825. W późniejszych latach wielokrotnie remontowana. Niedaleko cerkwi znajduje się również cmentarz z nagrobkami z krzyżami bruśnieńskimi, czyli słynnymi wyrobami kamieniarskimi z Brośna. W 2008 roku cerkiew została wpisana na listę zabytków. Została też wpisana na Szlak Architektury Drewnianej regionu Podkarpackiego.

Odwiedziłeś oceń:
(1 głos)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1217